Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beynimizin boyutu zekamızı etkiler mi?

Hatta kafası az çalışna "goca kafalı" derler. boyutu değil işlevi önemli :)
  • Paylaş
Hayır, sadece teorik olarak korteksin birim alana düşen ortalama kıvrım ölçüsü etkiler
  • Paylaş
İlginç bir soru aslında.. Şöyle bir bakacak olursak, doğada bizler dışında yaşayan bir çok hayvan var. Bu hayvanların beyin boyutlarının kimisi bizimkinden büyük, kimisi küçük. Balinaların beyin boyutları malum. Peki çok mu zekiler?

Onun dışında bazı kuş türleri var minnacık beyinleri olan. Daha büyük olanlara göre çok daha zeki ve yaratıcı oldukları biliniyor. Mesela 'The New Caledonian Crow' (Türkçe karşılığını bulamadım) adındaki bir kuş türü bulduğu cevizleri yolun ortasına atıp üzerinden araba geçmesini beklermiş. Böylece kendi imkanlarıyla kıramadığı cevizi arabalara kırdırtmış oluyor. Hatta kırılan cevizleri toplamak için ışıkları beklediklerini bile okumuştum :).

Zekamız aslında neronlar arasındaki bağlantı sayısına bağlıdır. Eğer matematik gibi beyin jimnastiği yapabileceğimiz şeylerle ilgilenirsek bu bağlantılar gelişir. Ancak egzersiz yaptırmazsak beynimize tam tersi yolunda ilerler bu durum.

Yani boyutla pek bir alakası yoktur. :)
  • Paylaş
Yok boyu degilde zekasini hayatinda daha fazla kullananin beynindeki o kivrimlarin daha fazla oldugu gozlenmis. Einstein'in mi be kafatasini acmislardi ve bakmislardi...
  • Paylaş
Kullanabildiğin kadarı etkiler
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1567 Görüntülenme11 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları