Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beynin %10'unun kullanıldığı iddiasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

%10 iyiymiş, o kadarını bile kullanmayanlar var. Zaten hatırladığım kadarıyla bu şehir efsanesi %5 şeklindeydi hatta efsane severler bir de Einstein'ın %7'yi kullandığını iddia ederlerdi ki bu konuda hala hiçbir bilimsel bulgu mevcut değil.
 • Paylaş
1

Güçlü Aydın, Tamamen benim görüşüm bu IQ seyesi insanın aklıyla doğru orantılıdır, insan nekadar akıllıysa okadar IQ su yükselir.

Yanlış bir bilgidir
 • Paylaş
%100unu bilmedigimiz bir seyin %10unu da bilemeyiz...
Gayet aciklayici bence bu cumle. ;)
 • Paylaş
Tamamen uydurma bir şehir efsanesidir.

Sadece dil bilim ve eğitim derslerinde beyinle ilgili öğrendiklerime bakaraktan söyleyebiliyorum bunu. Beynin her alanını, her yerini, her santimini kullanıyoruz. Bazı bölgeler diğerlerinden daha aktif bazıları daha arkaplan modunda çalışıyor evet, bazı ufak bölgeler ne işe yarıyor veya alakalı oldukları bölgeler haricinde başka işlere de yarıyorlar mı bunlar devamlı araştırılıyor.
Yok efendim potansiyelinin %10u desek yine saçma, yine doğru olmayan genelleme, yine efsane. Ha ama o izlenimi veren insanlar yok değil. :)
 • Paylaş
Bu iddia ne zaman ve kim(ler) tarafından ortaya atılmış, hiç bilmiyorum. %10 oranını vermişler ama neye göre bu oran? Örneğin enerji tüketimi mi? Çalışma zamanı mı? Nöronlar arasında işlev gören kimyasalların kütlesi mi? Hiçbir şey bilinmiyor. O yüzden itibar etmemek lazım böyle şeylere.
 • Paylaş
Beyin temel olarak pek çok parçaya ayrılır, sağ ve sol lob'dan ziyade bunun korteksleri, hipotalamus, posterior fossa, beyincik ve daha aklıma gelmeyen hatta bilmediğim pek çok bölümüyle inanılmaz kompleks bir organ. Beyin bu organları işlevsel derecede kullanabiliyor. %10'luk kısım ise aynı anda kullanılan kısım. Bu parça ise beyini bölme kısmına giriyor. Yani beynin an içerisinde bölgelere dağıttığı eforu yüzdelik kısma bölebiliriz, hayatımız boyunca şu kadar yüzde kullanıyor kelimesi sadece bir şehir efsanedir.
 • Paylaş
İki adet seri bağlı 10 ohmluk direnç ile, bu ikisine paralel bağlı 5 ohmluk direncin oluşturduğu bir sistemin toplam direnci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diye basit bir soru sorsam.... Bilmeyenin verdiği cevap büyük olasılıkla hatalı olur.

Bence beynimizin kaçta kaçını kullandığımız sorusu Serkan'ın da belirttiği gibi, bir efsane, bir mit, bir dedikodu. Kullanabildiğimiz kadarını verimli kullanalım kâfi. Lopları sevelim.
 • Paylaş
Bir Mittir ve çeşitli kaynaklar tarafından çürütülmüştür. 1980 Yılında Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünde yapılan "Rezerve Enerji Teorisi" isimli çalışma sonucu, insan beyninin günümüzdeki kranyal sinir kapasitesine göre, ulaşabileceği en yüksek IQ derecesi +-250 dir. fakat insanlığın yalnızca %3-10 arası bir kısmı bu IQ seviyesine erişebimiştir. Bu araştırma kısa zamanda "insanlık beyninin %3'ünü mü kullanıyor? Ya da %10'unu" gibi saçma sapan mitlere konu oldu.
 • Paylaş
1

Aypek Peker, Insan beyninin kapasitesi yani hard disk denen olay diye anlatacak olursak bir insan dogup ölene kadar ancak unu doldurabiliryormus iste insan beyninin ancak unu kullaniyor denilen sey budur bende bir yerde okudum

Kapasite ile ilgili yüzdelik bir dilim vermek yanlış olur. Hafıza ise apayrı bir şeydir. Herhangi bir ölçüm yapılmaz. Kapasitenin sınırsız olduğuna inanıyorum.
 • Paylaş
"Beyin bedava" derim.
 • Paylaş
Beynimizin %10 u kullanılıyorsa %90 ne işe yarıyor
 • Paylaş
Kanıtlanmamış olması ve akla yatkın olmayan bir iddaa olmasından dolayı gerçekçi bulmuyorum.
 • Paylaş
Ben 3 % diye biliyordum. .
 • Paylaş
Bir karikatürden alıntıyla cevap vereceğim buna: "neye göre, kime göre? " :) Yani mutlak bir yüzde için başlangıç noktasını bilmek lazım. Sır olan bir yapı için yüzdelik dilim değil olasılık içeren ifadeler kullanılabilir ancak. .
 • Paylaş
Genelleme olacak ama bence bu ülkede insanlar beyninin yüzde yüzünü kullanıyor ve durum malumunuz. Durum her geçen gün daha kötüye gidiyor ise demek ki insanlar beyinlerini bu kadar kullanıyor ve daha ileriyi göremiyor. Diğer bir değişle beyin kapasitesi dolmuş artık düşünemiyor bile, yani kullanım yüzde yüz. Hadi buyurun. . .
 • Paylaş
Bence insan beyninin tamamını olmasa da tamamına yakınını kullanıyordur. İslamiyete inanan biri olarak düşündüğümde beynimizin sadece küçük bir yüzdesini kullanıyor olmayı mantığım almıyor. Yaradılışa ters düşen bir olay gibi geliyor bana. Düşünsenize öldükten sonra beynimin tamamını kullanabiliyor olsaydım, sana ulaşabiirdim Allah' ım sorusunun yaratıcıya sorulabilme ihtimali çıkıyor ortaya. Siz ne düşünüyorsunuz?
 • Paylaş
Bence %10'u kullanılamaz. Aynştayn bile %6'sını kullandığı için delirdi gitti. Bize öğrettikleri şekilde söyleyeyim. İnsan zekasının %1 ya da %2'sini kullanabilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

255 Görüntülenme22 Takipçi19 Yanıt