Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bhopal Felaketi nedir?

3 Aralık 1984 günü, ABD'li Union Cardibe firmasının Hindistan'da Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikasında yapılan bir yanlışlık sonucu çevreye salınan 40 ton metil isosiyanat gazı 18.000 kişinin ölümüne ve 150.000'den fazla kisinin zehirlenmesine yol açmıştır.
Felaketler

Çernobil kadar bilinmesede, Bhopal Çernobil faciasından bile korkunç sonuçlara yol açmıştır. Bu olaydan sonra Bhopal doğal afet bölgesi ilan edildi. Greenpeace'in bölgede kazadan 20 yıl sonra yaptığı(2004) ölçümlerde bile normalin 6 milyon katı toksik madde bulundu.

Felaketler

Union Carbide'nin böylesine dikkatsiz, kontrolsüz ve bakımsız bir fabrikayı ABD'de kurmasının mümkün olmadığı ve fabrikanın yeterli teknolojiye sahip olmadığı iddia edildi. 18.000 insannın ölümüne yol açan ve 150.000'den fazla insanın sakat ve hasta kalmasına neden olan bu faciada Union Carbide firması 'ticari sır' olduğu gerekçesiyle toksik maddenin adını vermekten kaçındı. Bu durum zehirlenen insanlara bir tanı konmasını imkansız hale getirdi ve hastanelerde ölüm oranlarını arttırmış oldu.

Felaketler

Birkaç yıl sonra açılan davada Union Carbide firması madurlara 470 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı. Ancak Hindistan devletine ödenen bu paranın çok azı kazanın gerçek mağdurlarına ulaşabildi. Bu miktar hayatta kalanlar araşında paylaştırıldışında kişi başına düşen miktar sadece 500 dolardı!

Felaketler
Felaketler

Felaketler

Felaketler
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1350 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları