Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biber gazının yan etkileri nelerdir?

Nefes alışverişini azaltır. Biber gazının yan etkilerinden biri burun ve nefes borusunda şişmeye neden olmasıdır. Bu nedenle nefes alışverişi zorlaşır ve solunum yolu hastalıklarından birine sahip olanlarda ciddi sorunlara yol açabilir.
Nefes alışverişi azaldığında vücutta yeterince oksijen bulunmaz. Biber gazının etkileri 30 dakika sonra azalmaya başlasa da uzun süreli maruz kalmak çok tehlikeli olabilir.
Ciltte tahrişe neden olur. Biber gazına maruz kalan kişide kimyasal yanıklar, uçuklar ve yaralar görülebilir. Bu tepki genellikle bibere karşı alerjisi olanlarda ortaya çıkar. Deriye su uygulamak ise işe yaramayacaktır. Çünkü kapsikum suda çözünebilen bir madde değildir. Losyon ve kremler de cildin tahriş olmasına neden olacaktır. En akıllıca yöntem özel formüle edilmiş mendillerle silmek ve bebek şampuanıyla yıkamaktır. Bu yöntem acil serviste de kullanılmaktadır.
Gözlerde yanma ve tahriş görülür. Biber gazı genellikle yüze ve gözlere uygulanır. Bu sebeple de gözlerde kızarıklık, yanma ve hatta şişme görülür. Gözlerdeki tahrişten kurtulmanın yolu gözünüzün yaşlanarak yabancı maddeyi temizlemesidir. Su işe yaramayacaktır. Özel formül göz yıkama suları da kullanılabilecek maddeler arasındadır.
Geçici körlük olabilir. Bazı kişilerde biber gazına bağlı olarak geçici körlük meydana gelmektedir. 30 dakika- 1 saat arası değişen bu geçici körlük durumu oldukça korkutucudur.
Ölüm vuku bulabilir. Çok nadir de olsa biber gazına maruz kalmak ölümle sonuçlanabilir. İleri yaşlardaki kişilerde, kalp hastalarında veya solunum yolu problemi yaşayan bireylerde bu risk yüksektir. Ölüm nedenleri arasında genellikle boğulma yer almaktadır.
  • Paylaş
Hükümet'e karşı boğazda gıcık yapar. Sonra bu gıcık, küfür yoluyla vücuttan atılır.
  • Paylaş
1

Şaman, Üstadım sadece Boğaz'da değil, Taksim'de, Beşiktaş'da felan da gıcık yapıyor.

Olumsuz yan etkileri:
  1. Gözlerde yanma
  2. Ciltte yanma
  3. Ciğerlerde yanma
Aslında tamamen acı biberin etkileriyle kıyaslanabilir; zaten içindeki acı madde de capsaicin denen, acı her türlü biberin de acı maddesidir. Maruz kalındığında süt, sirke, limon gibi çözümler önerilse de en iyi etki eden yöntem Talcid ya da Renie su karışımıyla maruz kalınan bölgelerin yıkanması olur. Korunma amaçlı gözler için yüzücü gözlüğü, dalgıç gözlüğü ya da en pahalı ama en iyisi kayak gözlüğü kullanılmalı. Yüzü ve ciğerleri korumak için ise ameliyat maskesi, toz maskeleri, basit tekstil gaz maskeleri ya da en pahalı ama kesin çözüm tüm yüzü kaplayan bir gaz maskesi kullanılmalıdır ki bu gözlük maliyetini de yok eder. Yalnız bu sonuncusu ilacın olumlu etkilerini de mutlaka etkileyecektir, dikkat! Bir kaç kat olarak yüzünüze sarabileceğiniz pamuklu dokuma kumaşları da Talcid su karışımıyla ıslatmanız gaza karşı koruma sağlamaktadır. Yurdumuzda yaygın olarak ikram edilen gazın etkisi maruz kalınan bölgelerin Talcid'li suyla yıkanmasından sonra yaklaşık on dakika sürmektedir.
  • Paylaş
Solunum yolu rahatsızlığı ve alerjisi olanlarda yan etkisini göstermeden direk boğazı tıkıyor ve nefes alamıyorsunuz. Artistlik yapıp ''nasıl olsa organikmiş la bu, bişeycik olmaz'' deyip dalmamak lazım:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1611 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Biber gazı insan öldürür mü?

  • Biber gazının etkileri ne kadar süre sonra geçer?