Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bıçak nasıl üretilir?

Bıçakların kesici kısımlarının geneli paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Kullanılan bu çeliğin içinde %12-%16 oranında krom kullanılarak paslanması, %0,5 oranında karbon kullanırak da sıcaklıkta erimesi engellenir. Isıtılan çelik, iki sert çelik kalıp arasına sıkıştırılarak sahip olduğu biçim verilir. Bıçağın tamamı bu şekilde üretilebilse de bazen de sıcak çekme yöntemi denilen ikinci bir yöntem uygulanır. Dökülmüş çeliğin uçlarındaki çapaklar alındıktan sonra 1040 dereceye kadar ısıtılır ve soğutulur. Daha sonra da ağzın sağlamlaştırılması için temperleme adı verilen ve esnekliği önleyen yavaş bir düşük ısı işleminden geçirilir.

Tek parça bıçak üretiminde ağız ve sap aynı işlemde biçimlendirilir. Parçalı bıçaklarda dövme, ağız, korkuluk ve sap ayrı ayrı yapılır. Bıçağın bilenmesindeki amaç, ısıtma sırasında oluşan oksitleri temizlemek ve pürüzsüz bir yüzey elde etmektir.

Bilemeden sonra sıra cilalamaya gelir. Bıçağın çeşitli kısımları branda,deri ya da keçe kaplı döner tekerleklere sürtülür ve giderek inceltilen cilalarla cilalanır.
Bıçak
Sapı Nasıl Yapılıyor?
Bıçakların çoğunda kullanılan plastik saplar enjeksiyon kullanarak yapılır. Plastik dışında ise en çok tercih edilen tahta saplardır. Nadir olarak ta geyik boynuzu,porselen kullanılır. Böyle durumlarda kullanılan sap malzemeleri bıçağın sap için ayrılan uzantı kısmına güçlü yapıştırıcılarla yapıştırılır.
Bıçak nasıl keskinleştirilir diyenlere de basitçe bilenerek diyebiliriz. Bileme işlemi genellikle bıçağın uç kısmının ince bir çarkta keskinleştirilmesiyle olur.
  • Paylaş