Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biftek pişirmenin en iyi yolu nedir?

İyi bir biftek 5-7 cm kalınlığında kesilmiş,dövülmüş,yağları tamamen ayıklanmış,ortası kırmızı ve hafif ılıktır.Pişirmeden önce et mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır.Oda sıcaklığına gelmesini beklerken üzerine zeytinyağı az çekilmiş karabiber sürebilirsiniz.Yarım saat içinde oda sıcaklığına gelir zaten.Daha sonra yağ kızdıktan sonra etleri tavaya koyun.Ama çok fazla et koymayın yoksa tavanın ısısı düşer ve etler su bırakmaya başlar.Pişirirken dikkat edilmesi gereken nokta etin içindeki suyu çıkarmadan pişirebilmektir.Diğer bir nokta da eti çok fazla çevirmemektir.Asla çatalı ete batırarak çevirmeyin,O deliklerden etin suyu hızlıca akabilir.Maşayla yavaşça çevirin.

Yemek
  • Paylaş
İyi bir biftek pişirmenin tek yolu eti 2-3 dakikalığına yüksek ısıda pişirmektir. Bu tekniğe "mühürleme" denir. Amaç dış yüzeyinde kabuk oluşturup etin kanının akmasını engelleyerek hem lezzetini hem de yumuşaklığını korumak. Birkaç dakika yüksek ısıda pişirdikten sonra daha düşük ısıda pişirmeyi unutmayın tabi =).
  • Paylaş
Mükemmel bir biftek pişirmek için 4 püf noktası;

1. Kızgın tavaya konmalı

Biftek tavaya konulduğunda cızırdamalı. Öncelikle hızlı ateşte etrafını istediğiniz renge getirin ve sonra ateşin altını kısın.

2. Bifteği ne zaman çevirmeli?

Bir yada maksimum 2 kez çevirin et görüntüsünü ve yumuşaklığını koruyacaktır.

3. Pişme süresi

Bifteğinizin iki tarafını da eşit pişirin, bir tarafını biraz daha az pişirin ki ocağın altını kapattığınızda da tavaya değen yüzey pişmeye devam edeceği için iikşsş eşit seviyeye gelsin. Çok kurutmayın ki biftek yerken kayış gibi olmasın.

4. Dinlendirme

Pişer pişmez sevis etmeyin, bir kapak kapatın ve bir kaç dakika sonra servis edin.
  • Paylaş
Öncelikle hayvanların biftek diye bir kısmı yoktur, yani pişirme yöntemi etten ete değişir. Bir kontrfileyi öncelikle kapak kapalı bir şekilde yarım saat kadar buğulamalısınız yoksa yiyemezsiniz. Biftek olarak tercih edilmemelidir. Bonfile ve antrikot için şu yazıdakileri uygulayabilirsiniz: inploid.com/t/yemek-yapmayi-sevenlere-ye... .
  • Paylaş