Bilmek istediğin her şeye ulaş

Big Bang'den önce de fizik kanunları var mıydı varsa aynı mıydı?

Evrenin oluşumu sonsuz yoğunlukta ve sonsuz enerjideki, protondan daha küçük bir atom altı parçacığın patlaması sonucunda 3 dakika içerisinde gerçekleşmiştir.

Big Bang

Bazı araştırmacılar big bang öncesinde farklı fizik kurallarının olabileceğini söylemektedirler ancak aynı kurallar geçerli ve uygulanıyor olabilir. Ama en çok inanılan kozmik şişme kavramı ile bazı kuralların kesinlikle değişmiş olduğudur.

Örneğin, Sicim teoremi 6 yeni boyut daha önerir. Kuramdaki temel fikir, gerçekliğin esas bileşenlerinin rezonns frekanslarında ve titreşen ve Planck uzunluğunda olan (10E−35 mm civarı) sicimler olduğudur.
Ancak bu boyutlar yer ve zaman boyutları değil, bunlara bağlı alt boyutlar gibi tanımlanır. 2 mm kalınlığındaki bir tel bizim için tek boyutludur ama daha küçük canlılar için bir çok boyuta sahip olabilir. Yani burada tanımlanan diğer boyutlar biz ancak o boyutlara inebilirsek anlam kazanır.

Big Bang

Bu kuramdan da bahsettikten sonra diyebiliriz ki, Planck uzunluğu değiştiğinde bazı kanunlar da değişmiş olabilir.

Bütün bu yazdıklarım yüksek derecede spekülatiftir. Fakat bunun nedeni Big Bang den önce yada her bir kara delik içerisinde fizik kanunlarının farklı olabileceği gerçeğidir.
  • Paylaş
Büyük patlama anı hakkında kuramsal bile çok az şey söyleyebiliyoruz. Öncesi için herhangi bir kuramdan bahsetmenin dayanağını bulmak çok zor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1023 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt