Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilardoda topa vuruş teknikleri nelerdir?

Kleps: Çektirme diye tabir edilen bu vuruşta topun mümkün olduğunca altına vurmak gereklidir. Kendi topunuz, çarpışacağı ilk topla temas ettikten sonra geriye doğru gelecektir. Genelde kendi topunuza yakın bir top varsa kullanılır. Uzak köşedeki bir topu hedef alarak kleps denerseniz topu bile göremezsiniz. Ne kadar hızlı vurursanız o kadar hızlı gelir geriye doğru. Fakat ne kadar hızlı vurursanız topları dışarıya fırlatma şansınız da o kadar hızlı yükselir. Üç adet topu aynı anda masa dışına fırlatana bilardo masası hediye edildiği halde iki topu fırlattığınız zaman salon sahibinden "yavaş oyna genç" uyarısı alırsınız. 3 bant oyunlarında fazla kullanılmaz.

Kamçı: Sırt diye tabir edilmektedir. Vurduğunuz topun peşinden sanki önünde hiç top yokmuşcasına topunuzun yoluna devam etmesini sağlar. Kendi topunuz banta yapışıksa kaçınılmazdır. Eğer hedef aldığınız top yapışıksa banta düzgün ve dengeli bir vuruşla pike ile yapılacak her türlü atraksiyonu yaptırabilirsiniz. Sizin topunuzla diğer bir top birbirine çok yakınsa yapmayın bu hareketi. Yine uyarı alırsınız fırlayan toplar yüzünden. Dar açılarda zig-zag yapmak için birebirdir.

Pike: Buna da genelde yasak denmektedir. Adı üstünde topunuzun üstünden yere doğru dik bir biçimde yapılan vuruştur. Yavaş vurma şansınız yok, hızlı bir biçimde vuracağınız için riski fazladır. Çoğu zaman çuhaya imza atılır, sanki o delik kapanacakmış gibi parmakla yoklanılır. Istakayı kırmak da olasıdır :) Ustalık ister bu vuruş. Topların birbirine çok yakın olduğu ve de sayı almak için başka hiçbir pozisyonun olmadığı durumlarda başvurulur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1079 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları