Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bildiğiniz peynir çeşitleri hangileridir? Hangi yöreye/ülkeye aitler?

Yerli peynirlerin bir çoğu yazılmış, ben de biraz yabancılardan bahsedeyim.

Manchego - La Mancha/İspanya
Yoğun lezzetli az kokulu bir koyun peyniridir. İspanya'nın standart kahvaltısında ve tapalarda mutlaka bulunur. Suave, Semi Curado ve Curado şeklinde üç olgunluk derecesi vardır. 2 aylık Suave'den 2 yıllık Curado'ya kadar bir sürede olgunlaşır. Suave'si bile çok lezzetlidir tabii ki kaşarlanmış bir eski kaşar kıvamındaki semi curado'lar daha da lezzetlidir.

Peynir

Pecorino - Italya
Aslında manchego'nun İtalyan versiyonu diyebileceğimiz yine çok lezzetli bir koyun peyniridir. Yaşına göre fresco, semi stagionato ve stagionato isimlerini alır. Sertlik dereceleriyle beraber manchego'da olduğu gibi lezzeti ve tabii fiyatı da artar. Ben en çok içinde karabiber çekirdekleri olanlarını severim.
Peynir

Emmentaler - İsviçre
Orta sertlikteki bu inek peyniri bütün Avrupa'ya yayılmıştır. 2-18 ay olgunlukla yenir. Bu peynirlerde olgunlaşma sadece kokuyu arttırır, doğru dürüst tadı yoktur. Dolayısıyla pizzalarda da sıklıkla kullanılır. Kokusu kokmuş ayağa benzediğinden kokan ayaklara Almanca'da peynirleşmiş denir. :)
Peynir

Parmesan - Parma - İtalya
İtalyan peynirlerinin kraliçesidir. 16 kilo inek sütünden bir kilo parmesan üretildiği rivayet edilir ve bu fiyatına da yansır. En az 12 en fazla 36 ay bekletilir. Şarabın yanında, spagetti ve her türlü makarnada özellikle de quatro staggioni pizzasında kullanılır. Yoğun nefis bir tadı vardır. Makarnalara konulanı en eskilerinden seçilir ve özel bir rendeyle toz haline getirilir. Ayrıca orta sertliktekileri dilimlenip zeytinyağı, karabiber, roka ve balsamik sirkeyle isterseniz yemek isterseniz meze olarak afiyetle yenebilir.
Peynir

Grana Padano - İtalya
Bir nevi çakma parmesan gibi parmesanın kullanıldığı her yerde kullanılır, olgunluğu 9 aylıktan başlar. Grana büyük anlamında değil tozlaşan (granüler) anlamındadır. Yarım yağlı bu peynir neredeyse parmesan kadar lezzetlidir. Yıllanma değerleri Grana Padano, Grana Padano oltri 16 mesi (16 aylık) ve Riserva'dır, 20 ay üstünde olgunlaştırılmışına denir.
Peynir

Camembert - Fransa
Beyaz küfle kaplı bu peynir geleneksel olarak inek sütünden yapılsa da İsviçre Alpler'inde keçi sütünden yapıldığı da olur. Yaklaşık %45'i yağdır. Sert bir kabuğu ve neredeyse sürülmelik yumuşacık bir içi vardır. Genellikle 12 günlük tüketilse de bakılarak olgunlaştırılanları da vardır ki bu peynirlerin hem kokusu inanılmaz şekilde artar ama hem de lezzeti mükemmelleşir. Taze haliyle hafif bir koku ve hafif bir lezzete sahiptir. Kahvaltıya ve şaraba meze olarak iyi gider. Bu peynirin kardeşi Brie de tamamen aynı peynirdir sadece ilk üreticisi Brie kentinden bir rahiptir.
Peynir

Gouda - Hollanda
Üstü mum kaplı bu peynirleri hepiniz görmüşsünüzdür. Hollanda'nın Gouda kentinden çıkan yarı sert-sert olan bu peynir inek sütünden yapılır. 1-36 ay arası değişken bir olgunlaşma süresi vardır. Lezzeti yoğundur ama alışkanlık meselesi diye düşünüyorum, ben hiç sevemedim. Görselde tütsülenmiş versiyonunu görüyorsunuz.
Peynir

Gorgonzola - İtalya
Kardeşleri Rokfor ve Danish Blue ya da Geheim Rat peynirleri gibi Avrupa'nın her tarafında üretilen %25-35 yağlı bu peynir inek sütünden yapılır, nispeten yumuşaktır, mavi küflü bir peynirdir. Şarabın yanına meze olduğu gibi, beşamelle karıştırılarak makarna sosu olur. Ayrıca kahvaltıda ve pizzaların üstünde de nefis olur.
3-4 aylık nispeten taze tüketilen bir peynirdir. Görünüş itibarıyla tulum peynirine benzese de çok daha yumuşak bir yapısı vardır.
Peynir

Mozarella - Güney İtalya
Manda sütünden üretilen bu neredeyse hiçbir tadı olmayan taze peynir %22 yağ içeriğinden dolayı kahvaltılarda yenebilir. Oldukça yumuşaktır ve yine roka, tuz, karabiber, zeytinyağı, balsamik sirkeyle ister meze isterseniz de yemek olarak tüketilir. Muhtemelen İtalya'nın en ucuz peyniridir. Neredeyse hiçbir lezzeti olmadığından pizzalarda İtalyanlar kullanmazlar ama yurdumuzda standart pizza peyniri olmuştur. Lezzet olarak lorun hallicesidir.
Peynir

Zaten bol bol hayvancılık yapılan Avrupa'nın peynirleri anlat anlat bitmez. Bu nedenle bir yerde durmak gerekir. Ben de duruyorum. Afiyet olsun.
  • Paylaş
2

Yoldan Geçen, 2.den sonrasını okuyamadım. Peynir sevenlere eziyet gibi güzel anlatmışsınız.

Şaman, Sizin beğeniniz benim için önemli. :) Teşekkür ederim.

Bize bi şey kalmamış :)

Peynirlerin kralı ''Kelle Peyniri'' dir.

Kelle peyniri aslında Manyas(Mihaliç) peyniri değildir, büyük gözenekli, aşırı tuzlu olan bu peynir gerçekte, çiğ koyun sütünden, kaynatmadan yapılır, o yüzden biraz tehlikelidir, zira taze tüketilmemelidir, en az 3 ay bekletilmesi gereklidir. Bu nedenlerle artık çiğ sütten yapılmadığından(hastalık v.s.), ve bu şekilde bekletmek pek ticari verim taşımadığından (fiyat-tüketim) bir çeşit Mihaliç peyniri türevi oluşur. (İnek ve koyun sütü karışık, kaynatılmış ) Çok yerde ikisi (Kelle-Mihaliç) aynı anlamda kullanılır. (-sa da yanlıştır, kelle farklıdır aslında.)

Ama Balıkesir yöresinde aslını bulabilirsiniz, özellikle köylülerin getirip sattığı pazarlarda... Küçük iki yumruk büyüklüğünde top şeklinde olmalı, buram buram koyun kokar :)

Süper bir peynirdir, sapsarı olur aslı, yağlıdır, yendiğinde dilinizde kaşınma gibi bir his oluşur... Şarapla, birayla, çayla, karpuzla her şeyle gider... Cips yer gibi buzdolabından parça parça alır kemirirsiniz...
  • Paylaş
2

Yoldan Geçen, Bu nasıl bir anlatış, bulmaya gideceğim şimdi :)

Ahmet Avcı, Zor bulursunuz biraz :) Mihaliç verirler kelle diye...ben gerçek kelle istiyorum demeniz lazım, o zaman da gerçek kelle çiğ sütten yapılır yenmez filan derler..

Hellim Peyniri: Sık dokulu bir Kıbrıs peyniridir. Taze tüketilmesi gerekir. Izgarada ya da tavada kızartılarak tüketilir.
Peynir

Dil Peyniri: Az tuzlu ve kolayca liflere ayrılan bir peynir çeşitidir. 1 kg dil peyniri üretebilmek için yaklaşık 10 kilogram süt kullanıldığı için kalsiyum açısından zengin bir peynirdir. Kahvaltılık olarak tüketimi idealdir. Peynir

İzmir Tulumu: Aslında Bergama tulumudur. Daha sonra İzmir tulumu olarak yaygınlaşmıştır. Tam yağlı koyun sütünden üretilir.Sert ama ağızdan hemen dağılan bir yapısı vardır. Hafif tuzlu yapısı ağızdan güzel bir tad bırakır. İzmir'de gevrek ve kumru ile sıkca tüketilir. Ayrıca Kavun ve karpuzla inanılmaz lezzetli olur.

Peynir

Manyas Peyniri(Mihaliç peyniri) : Bursa-Balıkesir yöresine has bir peynirdir. Tam yağlı koyun sütünden üretilir.Yuvarlak gözenekcikler içeren sert tuzlu bir peynir türüdür. Tuzlu oluşu uzun süre dayanıklılık kazandırır. Kanımca ülkemizdeki peynirlerin şahıdır kralıdır lordudur =)

Peynir

Erzincan Tulumu: Geneneksel Türkiye peynirlerindendir. Orta sertlikte terayağ kıvamında tam yağlı bir peynirdir. Kahvaltılarda cevizle tüketilir. İçki sofralarından da sıkça kullanılır.
Peynir

Van Otlu peyniri: Koyun sütünden üretilir.Doğu Anadolu da yer alan değişik otlardan hazırlanan bir peynirdir.Bekledikçe tadı değişen güzelleşen bir peynir çeşididir. Güzel bir kahvaltı peyniridir.Van'da genellikle börek yapımında kullanılır.

Peynir
  • Paylaş
Ezine Peyniri. /Çanakkale.
Peynir
  • Paylaş
Erzurum Civil (Çeçil) Peyniri

Lezzetli ve Hafif!
Yapımında daha çok yağsız inek sütü kullanılır. Erzurum ve Kars halkı tarafından çok sevilen peynir yörede oldukça fazla tüketilir. Peynir yapımında genellikle tereyağı yapımı için kreması alınmış yağsız süt kullanılır.Peynir, yağı az ve kalorisi düşük olduğundan (143 kcal/100 gr) kilo problemi olanlar ile diyet yapanlar için ideal bir peynirdir. Peynir

Doğrudan yağsız sütten yada ekşitilmiş yağlı süt yayıklanarak yapılır. Yağı az, proteini fazla bir peynirdir. Kahvaltılık olarak veya eritilmeye uygun bir peynir olduğundan börek ve tatlı çeşitlerinde kullanılabilir.

Peynir


(EK) Vikipedi: Erzurum yöresinde yağı alınmış sütten yapılan ve iplik şeklinde olmasından dolayı Tel peynir de denilen yumuşak, tuzlu bir çeşit peynirdir. Bazı yörelerde "Çeçil, Sacak, Tel, Dil ve Örgü" Peynir olarak da anılır. Yağlı bir peynirdir. Sodyum oranı diğer peynirlere oranla daha yüksektir, küflendikten sonra da yenilebilir. Peynir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1448 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt