Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bildiğiniz üzere ara sıra karşımıza Türkiye'nin Facebook'u sıfatıyla Türk Sosyal Ağlar çıkıyor. Bu girişimler sizce ne kadar mantıklı? Yani Facebook varken niçin böyle projelere birileri girişiyor?

Facebook'un "Facebook varken" dedirten özellikleri çok büyük kullanıcı kitlesi olması, arkadaşlarımız ve ailemizden neredeyse herkesi bulabilmemiz, şirketler, dernekler, gruplar, kurumlar tarafından kullanılması, tüm cihazlarda uygulamasının olması ve Türkiye projesi olmaması. Bu durum reklam verenler için de çok kullanışlı oluyor. Bir çok küçük sosyal ağda reklam vermek yerine çok kullanıcılı Facebook'ta reklam vermek daha kolay ve ekonomik bir çözüm.

Tüm bu olumlu özellikler aynı zamanda kullanıcıyı Facebook dışında sosyal ağlar kullanmaya itebiliyor. Çünkü bazı kullanıcılar tüm tanıdıklarının bulunduğu yerde olmak istemiyor, bazı kullanıcılar Facebook'un modasının geçtiğini düşünüp yeni bir sosyal ağ kullanmak, farklı olmak ve yenilik istiyor, bir başka kullanıcı kitlesi ise Facebook'un oyunlar, selfieler, kedi videoları ve özlü sözler ile dolu olduğunu düşünüyor.

Bu gibi farklı kullanıcı istekleri olunca Türkiye ve dünyada spesifik sosyal ağlar oluşmaya başladı. Facebook'ta resim paylaşımı olmasına rağmen Instagram filtre ve efekt gibi özellikleri ile milyonlarca aktif kullanıcıya ulaştı,Pinterest farklı tasarımı ve moda, sanat, tasarım dünyasında çok kullanılmaya başladı. Facebook'ta video paylaşımı olmasına rağmen Vine, YouTube gibi sosyal ağlar da farklı özellikleri nedeniyle tercih edilebiliyor.

Bazı sosyal ağlar kendi ülkelerinde Facebook kadar kullanılabiliyor. Örnek olarak Odnoklassniki ve VK'nın Rusya ve çevresinde yükselişi.

Facebook'un reklam politikalarına protesto olarak bile Ello.co gibi sosyal ağlar kurulabiliyor ve çok kısa sürede milyon kullanıcı sınırını aşabiliyor.

Takım çalışması için kurulan Slack gibi platformlar kullanıcıların asıl amacı dışında kullanılması ile belli bir konu için oluşturulmuş gizli sosyal ağ topluluklarına dönüşebiliyor.

İşte böyle olunca"Facebook varken sen neden sosyal ağ yapıyorsun" sorusuna "İnsanların şöyle ihtiyaçları vardı ve biz bu ihtiyacı şu şekilde çözen sosyal ağ yaptık, farkımız bu, kullanıcı araştırmalarımıza göre hedef kitlemiz bu, testlerimizden şu kadar başarılı geri dönüş yakaladık" şeklinde cevap verebilirsek yeni sosyal ağlar kurmamız mantıklı olur.
  • Paylaş
1

Ali Fatih, Teşekkürler yorumunuz için

Belki de " facebook varken ne yapsak tutmaz" önyargısı yüzünden facebook bu durumda. Mesela hocam.com da bir arkadaşlık sitesi ama farklı bir format yakaladığı için gayet tutuluyor. Aynı şekilde her ne kadar facebook özelliklerine sahip olsalar da twitter ve instagram da bugün ciddi kullanıcı sayısına ulaştı. Fark yaratma ve iyi bir reklam ile facebook önüne geçebilecek, en azından ayakta kalabilecek projelerin üretilebileceği kanaatindeyim.
  • Paylaş
Facebook un yapamadığı bir tür üretirsem hayali. Yani Facebook vardı ozmn twitter instagram nie çıktı? Keşke yaratıcı bişey olsa da biz ülke olarak dünyadaki kullanıcıların datasına sahip olabilsek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

125 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt