Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar bilimi alanındaki en yaratıcı algoritmalar hangileridir?

En yaratıcı algoritmalar kanımca öğrenen yapay zeka (AI) ve "fuzzy logic" algoritmalarıdır. Bu algoritmalar özellikle oyunlarda (üç boyutlu "shooter"lar, saf stratejik derinliğe dayanan "Civilization Tarzı" oyunlar, satranç veya futbol oyunları) kullanılır. Burada yapay zeka yön bulma becerisinden (üç boyutlu bir oyunda bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterlerin bir noktadan başka bir noktaya gitmek için aradaki engelleri de hesaba katarak "route" hesaplaması) oyunu zevkli ve zor kılmak için bilgisayar kontrollü rakiplere insani "akıl" sağlamaya kadar birçok alanda kullanılır.

Yapay zekanın daha emekleme zamanında olduğu yıllarda oyunları zorlaştırmak ve oyuncuya başarı hissiyatını verebilmek için rakiplerin (bölüm sonu canavarı, karşı furbol takımı vs.) gücünün arttırılması (bölüm sonu canavarının HP'sinin ve damage'inin aşırı yüksek olması, karşı takımın oyuncularının daha hızlı veya daha isabetli şut yüzdelerine sahip olması gibi) yoluna gidilirken günümüzde kullanılan AI algoritmaları bilgisayarın yapacağı hamleleri sizin oyun tarzınızı öğrenerek belirlemektedir. Bu da orantısız güçlenmiş rakipler yerine "sizin gibi düşünebilen ve strateji üretebilen" akıllı sanal rakipler yaratılmasına olanak sağlamıştır.

Öğrenen yapay zeka ve fuzzy logic algoritmaları ayrıca birçok farklı sektör ve teknolojik altyapı üzerinde "akıllı - mantıklı sonuçlar çıkarılması" ve "işe yarar kararlar üretilmesi" için kullanılmaktadır. Google'ın meşhur "Did you mean" hizmeti, online alışveriş sitelerinin sizin harcama alışkanlıklarınıza göre, size özel, ürünler önerebilmesi, internet sitelerindeki canlı yardım online chat'lerde karşınızda insan olduğunu düşünerek yaptığınız yazışmaları aslında bir yapay zeka bot'u ile yapıyor olmanız bunlara birkaç örnek olarak gösterilebilir.
  • Paylaş
En yaratıcı deyince, oyun motorlarıdır herhalde diyorum, saf matematik ve teknik. Daha doğrusu büyük bir başlangıç, bir adım.

Üç boyutlu her şeyin çıkış noktası integral, buradan başlıyor üç boyutlu dünya ve tabi ki yaratıcılık alanında keyifli bir sonsuzluk.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1120 Görüntülenme13 Takipçi2 Yanıt