Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar ekranında parlaklık ve solukluk derecelerinin göz üzerinde etkisi nedir?

Ben aslında parlaklıktan ziyade çözünürlükten muzdarip oluyorum. Çok yüksek çözünürlükte ekranda çok uzun süreler ince iş yaptığımda gözlerimde batma oluyor. Yalnız neredeyse 20 yıldır ekran başında çalışmama rağmen gözlerimde şimdilerde yaş itibariyle başlayan 1 numara yakını görememe, okuma gözlüğü ihtiyacı hariç hiçbir problem yok. Aslında ekranların göz bozma özelliği 100Hz tüplü ekranlardan itibaren yok oldu. Şimdiki ekranlar gözünüzü yorsa bile bozmuyor. Ekran ışığını da sürekli tam açık kullanıyorum, yalnız ince iş yaparken hiçbir zaman karanlıkta çalışmıyorum. Hatta mahalin karanlık olması beni rahatsız da ediyor. Bence çalışırken ekrandaki görüntünün rahatça görülebilmesi için ışığının tam açık olması önemli ve gözü en az yoracak durum ama yine çalışırken ve tam parlaklığı kullanırken mahalin de aydınlık olması önemli. Ambient light özelliğini de denedim ama hiç mutlu olmayarak kapattım.
  • Paylaş
Göz bir noktaya bakarken o noktanın çevresindeki renklerin o nokta ile olan farklarından etkilenir. Aşırı beyaz fon üzerine tam siyah bir yazıyı okurken bir süre sonra bu etkiden dolayı gözlerde ağrı veya yorulma hissedilir.

Şayet ekran parlaklığı çok yüksek ise bu fark daha da belirginleşir. Bilgisayar ekranlarındaki parlaklığı dış ışığa ve günışığı durumuna göre otomatik olarak ayarlayan bazı programlar ile bu sorunu bir nebze çözebilirsiniz (mac kullanıcıları için buna gerek yok kendisi otomatik yapıyor ayarlanarak) . En çok kullanılanı benim bildiğim

Flux: justgetflux.com.
  • Paylaş
Göz her dalga frekansın etkilenir fakat en çok etkiyi özellikle şu an da bayağı bir şekilde tutulan ve sevilen, karanlık ortamda bilgisayar başında vakit geçirmenin göze ciddi derece de zararları olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda kendimiz için önlemler almamız gerek diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bilgisayar ekranının arkasına duvarı aydınlatacak şekilde lamba yerleştirin. Bu sizin gözlerinizin yorulmasını engeller aynı zamanda göz sağlığı için önerilir. Yani parlaklık çok etkileyen birşey değil ondan ziyade doğru ışık kullanılmalı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

560 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları