Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar konusunda kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Kendi hikayemi kısaca burada paylaşayım. Ben bilgisayarla ilk kez üniversite 3. sınıfta tanıştım. Varlığından haberdar idim ancak bilgisayarım yoktu ve üniversitede bilgisayar laboratuvarında ilk kez klavyesine dokunma fırsatım oldu. Son sınıfta da ilk bilgisayarım oldu (o zamanlar bilgisayar oldukça pahalı bir aletti bu arada). Öncelikle birkaç tane kitap inceledim ve işe en basitinden başladım. Hayatta her alandaki araştırmalarımı böyle yapmışımdır (bunu yapmayınca insan aniden ileri seviye terimlerle karşılaşıp vazgeçebiliyor). İncelediğim kitapları kategorilere ayırdım.:
 • Tamamen sıfırdan anlatanlar
 • Biraz bilgi gerektirenler
 • İleri seviye anlatımı olanlar
Sıfırdan anlatan kitapları da eleyerek 2 taneye kadar düşürdüm. Bunlardan birisi, ilginçtir bir lise kitabı idi, diğeri de yazılımın ne olduğunu, bilgisayarların yazılımları nasıl anladığını anlatıyordu. Lise kitabı ile bir bilgisayarın tüm bileşenlerini ve kitaplarda karşıma gelen birçok terimi öğrenme imkanı yakaladım. Diğeri ile de yazılım ile ilgili genel bilgi ve terimleri. Başlangıç kitaplarının en önemli özelliği çok hızlı okunabilmesidir. Bu sayede aynı kitabı ara ara göz gezdirerek hızla okur oldum. Sonra hangi dilde programlama yapabilirim sorusu geldi. O dönemde okulda C++ dersi vardı ve ben ona yöneldim biraz ama aynı dönemde kitapçıda başka bir kitap buldum ve Visual Basic 6.0 kitabını aldım (meşhurdur). Kitap çok kalındı ama kitaptaki tüm örnekleri inceledim ve ilginçtir ki hiç birini o dönemde uygulama fırsatım olmadı bir bilgisayarım henüz olmadığı için. Yine de her örneği onlarca kez incelemişimdir. Sonra bilgisayar geçince elime bu örnekleri ayrı ayrı kendi kafamdan yazmaya çalıştım ki en iyi öğrenme yöntemi bir şeyleri kafanda planlayıp ortaya çıkarmaya çalışmaktır yazılım konusunda. Sonra kendi kendime projeler ürettim. İlk projelerim:
 • Taksim İlkyardım Hastanesi'nde bir hemşire tanıdığım için bilgisayarındaki dosya ve dizinleri temizleyen bir program
 • Bilgisayardaki MP3 dosyalarını otomatik olarak sanatçı adına göre klasörleyip ID3 taglarına yazan ve tüm alt dizinlere otomatik olarak uygulayan bir arşivleme yazılımı
 • Sayısal Loto tahmin programı :). Klasik tahmin değil ama, o güne kadarki tüm datayı inceleyerek bir harita çıkarıyor ve sana ihtimali yüksek sayıları veriyor :)
 • Bulmaca hazırlama programı
Bunlar -sonuncusu hariç- ihtiyaç duyulan basit programlar ama kendi kendine geliştirmek sayesinde beni çok ilerletti.
Sadece yöntemsel olarak bahsettim, öğrenmek istediğin dile karar verirsen yönlendirmeye de çalışırım.

NOT: Bu arada @burhan da Bilgisayar Öğretmenliği okuyor ve yazılım konusunda kendisini geliştirmiş birisi. O da tavsiyerlerde bulunacaktır.
 • Paylaş
1

Yusuf Çakmak, Yardıma ihtiyacım bar bu benim Facebook adresım [email protected] bu hesaptan ekleyin bekliyorum

Bilgisayar dediğiniz bir dünyadır. Bilgisayarın hangi alanında kendinizi geliştirmek istiyorsunuz?
 • Paylaş
Yazılım hakkında geliştirmek istiyorum bilgisayar öğretmenliği okuyorum ve üniversitenin verdiği eğitimle yeterli kalmak istemiyorum.
 • Paylaş
Sadece merak ilk başta bu mesleğe geldi isen zorlada gelsen yanlışlıklada gelsen mecburen seveceksin ki işini iyi yapasın 
 • Paylaş
2

Hatice Erin, tmm seviyorum ztn sevmem gerekiyo da ama nasıl geliştircem kendimi bu konuda?

Alperen, Bu konuya nasıl başlangıç adımı atabilirim ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3673 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt