Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar kullanımının gün geçtikçe arttığını akılda bulunduracak olursak gerekli elektriğin rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerjiyle elde edilmesine dönük neler yapılabilir?

Bireysel kullanımda bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlar değil de, elektrik enerjisini ısıya çeviren aletler (tost makinası, su ısıtıcı, elektrikli ocak vs.) elektrik tüketimini ciddi şekilde arttıran etkenlerdir. Otoyol ve şehiriçi sokak aydınlatmaları, elektrikle çalışan toplu taşıma araçları, fabrikalar vs. üretilen elektriğin aslan payını almaktadır.


Genel olarak yenilenebilir enerji destek almaktadır ve teşvik edilmektedir. Artık ülkemizde bile özellikle rüzgar enerjisi yaygınlaşmaya başladı. Fakat kurulumların pahalı olması ve yapılan masrafların uzun vadede çıkarılacak olması bu işlerin önündeki en büyük engeldir. Devletin, kullanılamayan arazileri güneş enerjisi tarlalarına çevirmesi ve coğrafi konumu ve yapısı dolayısıyla çok fazla rüzgar alan bölgelerimizdeki rüzgar türbini sayılarını arttırması enerjimizin daha büyük bir kısmını temiz olarak elde etmemizi sağlar.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

530 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt