Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar mühendisliği bölümünde tam olarak nasıl bir eğitim veriliyor?

Üniversiteye bağlı olarak lisans dersleri değişmekle birlikte bir "Bilgisayar Mühendisi" adayını bilinçlendirmek adına programın temel dersleri hakkında dilim döndüğünce bilgi verebilirim.

Introduction to Computer Science: Bu ders aslında size "bilgisayar mühendisliği" diye bir kavramın var olmadığını "bilgisayar bilimleri" diye bir
kavramın var olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Temel olarak bilgisayar nasıl çalışır, ne tür işlemler yapılır ve ya ne tür işlemler yapılmaz, bilgisayar içerisindeki parçalar temel olarak hangi işlevi görür gibi bir çok sorunun cevabı için bu ders verilmekte. Bu ders sonucunda öğrendiğiniz şey ise 1+1 eşit değildir 2 oluyor. Temel olarak 1+1 != 2 işlemini çözdüğünüzde ülkemizdeki tabiri ile "Bilgisayar Mühendisi" olma yolunda ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Linear Algebra, Thermodynamics, Discrete Mathematics, Numerical Analysis, Differential Equations: Bu dersler sizi mühendisliğe hazırladığı gibi bilgisayar içerisinde nasıl bir sistem olduğu ve bu sistemin matematiksel olarak nasıl ifade edildiğini gösteriyor. Unutmayalım ki en iyi bilgisayarcılar matematikçilerdir. Ve bilgisayarların 1 ile 0 dan meydana geldiğini düşünürsek matematiğin önemini biraz daha anlamış oluyoruz. Özellikle Discrete Mathematics ve Numerical Analysis dersleri bilgisayar biliminin temel dersleri. Yani siz bilgisayar içerisinde bir işlem yapılırken bu işlemin ne kadar sürede yapılabildiğini Numerical Analysis ile çözümleyebilir kıvama geliyorsun ya da getirilmeye çalışılıyorsunuz.

Data Structure and Algorithms
: Şahsen sevdiğim bir ders olmakla birlikte size "yapmadan önce düşün" özelliği kazandırmaktadır. Bir yapıyı yapmadan önce çözümlemenizi sağlar, temel algoritma mantığını size öğretmeye çalışır ve bilgisayar bilimindeki temel veri yapıları hakkında genel bilgiler verir.

Programming Languages I-II: Bu dersler temel olarak programlama kavramı ve programlama dilleri hakkında bilgi verirler. Sizlere öncelikle programlama kavramını anlatıp daha sonra bilgisayar programcılığı ile ilgili tarihi bir gezintiye çıkarır son olarak orta seviye programlama dillerinden C programlama dili ile ilgili örnekler yapılıp bu dersler sonlandırılır.*

Object-Oriented Programming: Evet geldik programın önemli derslerinden bir diğerine. Bu ders size "Nasıl iyi program yazılır?" sorusunun cevabını vermek için vardır. Temel olarak nesne yönelimli programlama dili tanıtılır, olmazsa olmaz yapıları anlatılır, bu yapılar ile ilgili detaylı örnekler verilir ve size nesne yönelimli programlama kültürü aşılanır.

Visual Based Programming: Object Oriented Programming dersi ile ne gibi bir farkı var diye düşünebilirsiniz. Temel farkı şudur; Object Oriented Programming dersi teorik bir ders olarak işlenirken Visual Based Programming dersi teorinin pratiğe dönüştürülmesi için vardır. Yani Object Oriented Programming dersinde ne öğrendiyseniz burada uygulama üzerinde göstermeniz istenir, beklenir. Java veya C# programlama dili eşliğinde sunulan bu ders damakta güzel tatlar bırakabilir ya da tam tersi ben neden buradayım dedirtebilir.

Logic Circuit and Firmware Design: Bilgisayarın aslında yalnızca yazılımlardan oluşan bir mekanizma olmadığını göreceğiniz derstir. Bu derste bilgisayarın ne gibi devrelerden oluştuğunu, hangi devrenin ne gibi özellikleri olduğunu ve bu devreler ile nelerin yapılabileceğini göreceğiniz ders olacaktır. Size bilgisayarın iç dünyası ile ilgili tüyolar verir.

Introduction To Electric Circuits: Aslında temel elektrik dersidir. Elektrik devreleri ile ilgilenir pratik hiçbir şey yapmadan teoride işi bitirirsiniz.

Operating Systems: Bu ders bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını hangi yapılardan oluştuğunu, işletim sistemini oluşturan yapıların ne gibi görevler üstlendiğini, temel işletim sistemi algoritmalarını inceleyeceğiniz bir ders olmakla beraber şahsım adına bölümün en zevkli derslerindendir.

Computer Communication And Network: Size bilgisayar ağları, ağ topolojilerini ve sistemlerini öğreten ders olacaktır. Temel amacının bu olmasının yanı sıra sosyal çevrenizde kullanabileceğiniz ve toplumun aşina olduğu bir çok terimin ne olduğunu öğrenmenizi sağlar. Misal ya bizim şirketteki bilgisayarlar birbirini görmüyor dendiğinde bu sorunun çözümü hakkında bilgi sahibi olacağınızdan ortaya cengaver gibi atlayabilirsiniz. Ayrıca "bu bilgisayarlar nasıl aralarında haberleşiyor?" sorusunun cevabı da bu derstedir.

System Analysis and Design: Aslında adı adım adım uygulama geliştirme de olsa olur denecek derstir. Tam olarak "bir uygulama nasıl geliştirilmelidir?" sorunun cevabını verir. Ve genelde bu dersten sonra "yazılım projem başarısız oldu" bahanesi ortadan kaldırılır çünkü size "nasıl verimli uygulama yazılır?" başlığı altında inanılmaz başarılı öğütler vermektedir.

Microprocessors and Assembly: Logic Circuits dersinde manual olarak yaptığınız uygulamaların kod tarafını oluşturur. Tam olarak işletim sisteminin karanlık dönemlerine iner ve size 1 ve 0 lar ile neler yapabileceğinizi gösterir. Oturup bir devre tasarlarsınız, sonra istenilen olay örgüsü içerisinde o devrenizi simüle edersiniz. Genel olarak zor bir derstir.

Computer Architectures: Bilgisayar Organizasyonu adı altında verildiği kurumlarda vardır. Tam olarak bilgisayarın yapısı, işletim sisteminin yapı taşlarının tasarlanması ve en verimli şekilde kullanılması konusunda bilgi verir.

Software Engineering, Software Design and Architecture, Human Computer Interaction: Bu dersler size tam olarak nasıl "En iyi şekilde yazılım yapılır, gerçekleştirilir, hayata geçirilir" sorularının cevabını vermekte. Yazılımın yalnızca kodlamadan ibaret olmadığını en ufak detayların hatta renklerin bile iyi seçilmesi gerektiğini büyük firmaların ve uygulamaların bu konudaki hassasiyetlerini, yazılımın sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik ve psikolojik alanlar ile birlikte çalıştığını, yazılım mimarilerini ve metotlarını anlatan güzel derslerdir.

Computer Graphics: Bu derste bilgisayarı pixellerine ayırıp incelersiniz. Eğer oyunlar ile ilgiliyseniz (ki kim değil ki?) bu ders tam size göredir. Hocasına bağlı olmak ile birlikte mini bir oyun yazma fırsatı elde edersiniz.

Data Mining: İnternette dolaşırken "cinsiyetiniz nedir?","tıraş bıçağınızın markası nedir?", "kaç yaşındasınız?", "evli misiniz?", "mutlu musunuz?", "çocuklu musunuz?" tarzı aptal sorulara maruz kalanlardansınız ve "bunlar ne ya" diyorsanız bu dersi almanızı tavsiye ediyorum. Bu ders size büyük reklam firmalarının nasıl çalıştığını, "Migrostan şok indirim, patlıcanın kilosu 1 lira!" gibi reklamların arkasında nasıl bir sistem yattığını, "Uykusuzluk problemi mi çekiyorsunuz?" gibi maillerin neden sizi bulduğunu anlamanız için biçilmiş kaftan bir ders. Bu derste büyük veri yapılarının içerisinden nasıl ve ne şekilde istenen verilerin elde edildiğini görecek ve şaşıracaksınız.

Formal Languages ​​and Automata Theory, Machine Learning: Bu derste "abi bu Google nasıl çalışıyor?" sorusunun cevabını bulabilirsiniz ya da "abi bankamatikler nasıl çalışıyor?" diye düşünüyorsanız bu ders sizin için çölde bir vaha olacaktır.

*: Ben C gibi dillerin gösterilmesinden yanayım. Java ve C# gibi diller programlama mantığının öğrenilmesinde temel teşkil etmiyorlar (şahsi görüşüm).

Not: Dersleri derinlemesine anlatmak istemedim açıkçası, dilim döndüğünde ne işe yaradıklarını yazmaya çalıştım. Hatalarım olabilir; kusura bakmayınız.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Harika bir yanıt vermişsiniz, tebrik ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1144 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları