Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar ortamında kaliteli müzik dinlemek için ne gerekir?

Ses verisinin kendisi (cd,dvd,kaset,dosya) , veriyi dönüştüren aygıt (ses kartı, müzik çalar) ve sesi ortama veren aygıt(speaker, amfi, kulaklık). Üçünden birisinin vasat olması, sonucun da vasat olması anlamına gelir. Ses sistemine ne kadar para harcarsan o kadar kaliteli müzik dinlersin.
  • Müzik, stüdyo kalitesinde ve veri kaybına uğramamış bir medyadan dinlenmelidir. CD, DVD veya kayıpsız sıkıştırılmış ses dosyaları. MP3 dosyalarının sıkıştırılmasında ses kaybı söz konusudur. Her ne kadar 256Kbps-320Kbps gibi yüksek bit değerlerindeki dosyalarda, bu ses kaybının insan kulağı tarafından fark edilmeyeceği öne sürülse de, burada mp3 sıkıştırmasını yapan programın ne kadar başarılı olduğu etkeni de devreye girer ve çok iyi seviye amfilerde bile, yüksek ses seviyelerinde cızırdama ve patlama şeklinde aslında kendisini gösterebilir. Ve mp3 dosyaları daha çok internet ortamının bir parçası olduğu için, zaten 320K seviyesindeki albümleri bulabilmek zordur. Internet paylaşımlarında hız faktörü nedeni ile 128Kbps kalite standart olarak genellikle tercih edilmektedir. MP3 yerine gerçek medyaları veya artık yaygınlaşmaya başlayan FLAC dosyalarını tercih etmek gerekir. FLAC dosyalarının sıkıştırma yönteminde, ses verisi üzerinde değişiklik olmaz. Bir bitmap resmini JPEG yapmak MP3 gibi düşünülür ise, bitmap resmini WinZip ile sıkıştırmak FLAC gibi düşünülebilir. FLAC dosyaları torrent siteleri üzerinde yaygın olarak bulunabilir. Mp3 paylaşım siteleri üzerinde veya Ares, Limewire benzeri programlar aracılığı ile bulmak daha zordur.
  • Ses kartları marka ve model konusunda çok bilgim olmasa da ortalama üzeri bir ses kartını kullanmak gerektiğini söylemem gerekir. Onboard ses kartları her ne kadar artık süslü püslü özellikleri ile bir çok kullanıcıyı tatmin edebiliyor olsa da, aslında kaliteli ve güçlü bir sinyal üretebilme konusunda çok başarılı değillerdir.
  • Speaker, amfi veya kulaklık seçimi de frekans aralığı, akım gücü değerleri, ses çıkış gücü dikkate alınarak seçilmelidir. Ev gibi çok yüksek sesle müzik dinlenmeyecek bir ortam için, 5W-10W gücünde 2+0 speaker bile yeterli olabilir. Sesi ne kadar yükselteceksen, değerler de o kadar iyi olmalıdır. Kulaklık için büyük stüdyo kulaklıkları tercih edilmelidir.
  • Paylaş
Öncelikle hangi koşullarda, nereden dinlediğinin önemi vardır. Bir web sayfası aracılığıyla mı, online yayın yapan radyo programlarının bulunduğu bir programdan mı, stüdyo ortamında kaydedilmiş bir parçanın mp3 uzantılı dosyasının bilgisayarın veri tabanında kayıtlı halde yürütülmesinden mi?

En kalitelisi stüdyo ortamında sağlıklı koşullarda kaydedilmiş bir parçanın bilgisayarınızdaki mp3 uzantılı dosya haliyle olur. Buna ek olarak bilgisayarınızın ses kartının, dosyanın yürültüğü programın kalitesi ve işlevi dinlediğiniz müzikte etkin bir rol oynar. İyi yapılmış bir EQ ayarı, müziğin size ulaşmasında önemli bir rolü olan hoparlör, kulaklık ve ya herhangi bir ses sisteminin kalitesi... yani ufak düşündüğümüz her şeyin altındaki detaylar, aslında onun hiç de ufak bir şey olmadığını gösteriyor. Kaliteli bir müzik, saydığım bu detaylar ile doğru orantılı olarak eşdeğer kazanır.
  • Paylaş
Öncelikle çözünürlüğü iyi olan bir mp3 ya da daha iyi bir format mesela flac (wav dosyasından kayıpsız bir sıkıştırma formatı, kalite CD kalitesi boyut küçük, 
flac.sourceforge.net/download.html ) (forum.donanimhaber.com/m_5480085/tm.htm), iyi bir ses kartı, kaliteli bir kulaklık (mesela Audio Technica, stüdyo kalitesinde kulaklıklar ama fiyatı 120-200 Avro kadar) ya da kaliteli amfi ve kabinler. Tabiî içerik de kaliteli olmalı :)
  • Paylaş

 uzman görüşü teşekkürler @noldor.

 

nedense aklımda wav dosyalarının mp3 dosyalarından daha kailetli olduğu kalmış. bu sebeple ses cd . leri wav. larak kayıt ediliyor diye biliyorum özellikle müzik cd lerinde.

  • Paylaş
2

İbrahim Aydın, Müzik Cd'leri üzerindeki verinin wav dosya formatına benzediği konusunda haklısın aslında. 44100Hz-16bit biçimindeki bir wav dosyası CD kalitesindedir. Wav windows'a özgü bir dosya formatıdır, ses cd'lerine özgü bir format değildir aslında. Ortak noktaları; ikisinin de PCM isimli ses kodlama (encoding) tekniğini kullanmasıdır. CD'den sesin kaydedilmesi ile değil de, bire bir CD üzerindeki PCM verisini kullanarak wav dosyası alındığında herhangi bir kayıp söz konusu olmayacaktır. Wav dosyaları, mp3 gibi daha düşük frekans ve bit değeri kullanılarak daha kalitesiz ve daha küçük boyutlara getirilebilmektedir. Yine de PCM kodlamanın sonucu olarak wav dosyaları her zaman büyük boyutlu dosyalar olacaktır.

Hakan, teşekkürler

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5123 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları