Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar programcılığına ilk adımımı atmak üzereyim. Tavsiye edeceğiniz laptop markası ya da olması gereken özellikler ya da bu bölüm için alınması gereken bir özellik olması gerekiyor mu?

Yüksek donanımlı pahalı bir bilgisayara ihtiyacın yok. Benim ilk bilgisayarım (2008'de almıştım) core2duo işlemci ve 2GB belleğe sahipti ve 5 sene boyunca kullandım. Tabii ilerleyen zamanlarda yeni bir disk almam gerekti. Zaman içinde elektronik cihazların performansı düşüyor.

Okula gidersen eğer, okul laboratuvarlarında da çok yüksek donanımlara sahip bilgisayarlar olmadığını göreceksin. En azından benim okuduğum okulda böyleydi ve herhangi bir problem yaşamadım.

Donanımsal açıdan soruna cevabım, bütçene uygun bir bilgisayar alarak işe başlaman yönünde olacak. Eğer çok fazla para ayırmak istemiyorsan ve ikinci el laptop satan güvendiğin biri var ise ikinci el almayı da düşünebilirsin. 4-5 aydır ikinci el laptop kullanıyorum ve 750 liraya aldım. İ5 işlemcisi, 4GB belleği var ve canavar gibi çalışıyor. Herhangi bir teknoloji mağazasında bu donanıma iki katı para vermem gerekebilirdi. Ama özellikle belirtiyorum ki güvenmediğin birinden cihaz alma. Yanlış yönlendirmiş olmak istemem.

Alacağın cihazın işletim sistemini ise hangi alandan başlayarak ilerlemek istediğine göre seçebilirsin. Microsoft teknolojileri ile mi uğraşmak istiyorsun yoksa Linux ve benzeri işletim sistemleri üzerinde çalışan sistemlerle mi? Buna göre de bir değerlendirme yaparak bilgisayarına hangi işletim sistemini kuracağına karar verebilirsin.
  • Paylaş
1

Hasan Yolcu, Öncelikle Sorum'a cevap verip kayıtsız kalmadığın için teşekkür ederim,
Belirttiğin gibi işe bütçeme göre başlamak daha mantıklı ve diğer verdiğin bilgileri kullanacağım tabiki.

Bende laptop bakıyorum dostum Dell Inspiron 7537 S51W81C Notebook ve
TOSHIBA SATELLITE L850-1RJ NOTEBOOK modelleri aklıma yattı sende bak istersen ideal makul fiyatlı notebooklar
  • Paylaş
Dell i5 modellerine bak piyasa düşük zaten işini hayli görür ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

263 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt