Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar programcılığı öğrencisi için bitirme projesinde konu olarak neler olabilir?

Doktorlar için hastalık göstergelerini inceleyip bir kategoriye alan ve hangi hastalıklar olabileceğini tahmin edebilen bir proje olabilir.
 • Paylaş
Biz dijital kapı kilidi yapmıştık. Bir yazılım simülatörü ile belirli bir şifre girildiğinde açılan kapı kilidi. Şifre 3 kez yanlış girilince uyarı verip tamamen kilitleniyordu. Aynı dönemde yılan oyunu ve bulmaca hazırlama programı da vardı listede. Bulmaca hazırlama programı ilginçti aslında. Bulmacadaki kelimeleri otomatik olarak yerleştiriyor sistem ve aralara siyah kareler koyarak büyük bulmacayı oluşturuyor.
 • Paylaş
Mobile wallet yapabilirsin üstelik iyi bir pazar araştırması ve iş analizi yaparsan hem android hem de ios tarafından iyi paralar kazanabilirsin
 • Paylaş
2

Melike Yağcıoğlu, bu konu hakkında da mobil işletim sistemlerine kod yazma konusunda da bir bilgim yok ama arastırıcam, teşekkürler..

Yavuz Gedik, Mobil uygulama için Windows Phone platformu ile işe başlayabilirsin. Hızlı öğrenmeni sağlayacak bir programda var. acikakademi.com bu adrese girip ücretsiz bir şekilde dersleri takip edebilirsin. Win8 için uygulama geliştirme dersleri de bulunmaktadır.

Karışık olarak verilen bir harf dizisinden. Maksimum dizide ki harf sayısı ile en az iki harfe kadar ve her harfi dizideki sayısı kadar kullanarak anlamlı türkçe kelime üreten ve bunu da TDK Sözlüğü ile kıyaslayarak indexleyen bir program ilginç olurdu.
 • Paylaş
Bu aralar herkes bitirme projesinde Android uygulamaya takmış durumda. Ama herkes bir gazla Android uygulama ile ilgili tez seçip, sonunda para karışığı başkasına yaptırıyorlar. Şahsi tercihim, bildiğin ve uzmanlaşmak istediğin dil üzerine bir fikirden yola çıkarak bir yazılım geliştirmek. Hem ileride işin için faydası olacaktır, hem de dili daha iyi kavramış olacaksındır.
 • Paylaş
Mobil site için bir geliştirme ortamı yazabilirsin. Sürükle bırak tarzı araçlar, mobil aygıtlar tarafından otomatik tanınma, ekrana göre otomatik şekil alma/boyutlandırma, menülerin kolayca oluşturulması gibi özelliklere sahip ve çok az kod bilgisi gerektiren bir sistem tasarlayabilirsin. Hem bu alanda açık olduğu için de okuldan sonra bu oluşturduğun sistemin üzerine eğilirsin, hem de açık kaynak yaparak geliştirme aşamasına bir çok bağımsız geliştiriciyi dahil edebilirsin. Son zamanlarda aklıma oturan bir proje ve imkanım olsa direkt olarak başlatabileceğim bir sistem.
 • Paylaş
Çok basit hiç bilmediği bir alanda olacak ki yeni birşeyler öğrensin. Aynı şeyleri tekrar etmenin bir faydası yok.
 • Paylaş
Bence mezun olurken Müşteri sipariş takip ve stok proğramı yazmak fena olmazdı
 • Paylaş
Donanımsal bir şey istemiyorlar pek, bulmaca örneği ve karışık harfler örneğini daha geliştirilmişi olabilir belki de aklıma yattı onları bir sunayım bakalım neler olacak.. teşekkürler
 • Paylaş
Yapacağın projeyi bir seneye sığdıracağın için yerinde olsam okul bitince satabileceğim bir iş geliştirmek olurdu.. işine yaramayacak işlere sakın girme.. Okul bitince gerçek anlamda satılacak bir iş seni finansal anlamda rahatlacaktır..
 • Paylaş
Konu olarak ne olur bilmiyorum ama projende web servis kullanmaya çalış. Bir otomasyon uygulamasında bunu yapabilirsin. Aslında konunun ne olacağı sana bağlı. Sen hangi alana ilgi duyuyorsun?
 • Paylaş
Kendim için değil ama bir arkadaşım için eskiden bloomberg tvde yayınlanan kelime avı oyununu yapmıştım. Veri tabanı bağlantısıyla en yüksek puanları saklama yapıyodu. Harf iste dediğinde aynı kare üstüne yazmıyor ve hangi kareye yazacağını random olarak üretiyodu. Eğer daha fazla ayrıntı istersen yardımcı olabilirim.
 • Paylaş
Okullarda verilecek eğitimlerin genel içeriğine bakarsak yukarıdaki öneriler bana fantazi gibi geliyor.

Eğitimin içeriğini bilmeden nasıl böyle uçuk tavsiyeler verilir.

Yapılabilecek şeyler sınırlı ya standart x otomasyonu yapacaksın (otobüs, muhasebe vs vs) ya da web tabanlı bir çalışma olacak. Web tabanlı çalışma için de eğitimlerin sınırlı olduğu düşünülürse bence piyasadan danışman bir firma bulup küçük ama bir projede de işe yarayan/kullanılan sizin içinde yararlı bir çalışma yapılabilir.

Örnek olarak bir eticaret projesinde ekstra bir sepet özelliği ya da online görüşme tarzı bir özellik geliştirilebilir. Bu bence standart bir x otomasyonundan daha yaratıcı ve piyasa ile barışık olur.

Tabi bu tarz bir iş için zaman ayırıp size destek verecek firma için ortak çalışmanız gerekecektir. Bu öneride biraz hayal ve temenni ama olmasını beklediğimiz hareketler bunlar.
 • Paylaş
1

Melike Yağcıoğlu, 4 ay bir zamanım var ve zaten dediğiniz gibi otomasyon tarzı değil otomasyon yapıcaksın tamam ama üstüne sen ne ekleyeceksin diye soruyorlar öyle bir konu blmakta hayliyle zor oluyor çok az bir zamanım kaldı konu belirtmek için henüz belirli bir şey yok, açıkcası öyle bir firma ben bilmiyorum cünkü genelde hiç bir firma daha mezun olmamıs birine ne kendi projesini açar ne de güvenerek teslim eder çünkü örneklerini yaşadım.

Bence iş takip sistemi yazılabilir.
 • Paylaş
Eticaret (kitap satış sitesi) Mobil uygulama olarak basit bir oyun (tetris gibi)
temel özellikleri ile basit bir sosyal ağ projesi
 • Paylaş
1

Mustafa Günel, Böyle basit şeyleri kabul etseler 1 haftada teslim ederiz :)

Mezun olduktan sonra kuracağın bir start-up temellerini atabilirsin. Herkes çıkış için bir fikir arıyor, burada onu bulurmusun bilmem, ama mezun olduktan sonra bir çok problemin oluyor. Kendi işini kurmak gibisi yok.
 • Paylaş
Bende öyle bir projenin içerisindeyim. Ne yapsam die düşünüyordum eğitim yazılımı yapmaya karar verdim. Trafik eğitimi trafik ışıkları sonunda da kullanıcıyla etkileşim küçük bir test veya bir oyun hazırlayacağım. Yararlı olacak bi eğitim yazılımı hazırlayabilirsin. Mesela bizim arkadaşlar okul öncesi için alfabe öğretimi yapacak sonra bir sürü otomasyon, canlı tv falan hazırlayacaklar.
 • Paylaş
Delphide emlak otomasyonu yapmıştım çok uğraştırmıştı bizii
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7485 Görüntülenme26 Takipçi18 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi için bitirme projesinde konu olarak neler olabilir?