Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar programcılığı okuyan biri için dikey geçişte öğretmenlik mi? Mühendislik mi? Daha iyidir?

Ben bu soruya biraz cinsiyet ayrımı yaparak değerlendireceğim. Bayanlar bu gibi durumlarda öğretmenliğe daha eğilimli oluyorlar. Geleceklerini kurgularken garanti ücret, hafta sonu tatili, yaz tatili ve anne olma durumlarında hamilelik izinlerinden tutun da devletin özel sektörde rastlanması zor olan öğretmenlere tanıyacağı pek çok hakkı sunuyor. Eğer böyle bir bakış açınız varsa öğretmenlik derim.

Özel sektör açısından bakınca. İster mühendislik okuyun isterseniz programcı olarak mezun olun önemli olan bir konuda uzmanlaşmanız. Sektörde belirli konuda uzmanlaşmamış çok sayıda bilgisayar mühendisi var ve bu yüzden işsiz kalıyorlar bence. Özel sektöre adımınızı atacaksanız eğer uzmanlaşacağınız alana karar verin.

Uzmanlaşacağınız alan zaman içinde değişebilir ya da yeni uzmanlık alanları ekleyebilirsiniz ancak en az 1 alanda karar verin ve buna odaklanın. Mezun olduğunuzda o konu üzerinde başlangıç düzeyinde iş arayabilir ve bir işe girebilir o alanda kendiniz geliştirmeye devam edebilirsiniz. Yani "hiç bir şey bilmiyorum ne yapacağım" pozisyonunda sakın mezun olmayın.

Uzmanlık alanı olarak örneğin PHP'de web yazılım geliştirme konusu ya da Java ile Android native uygulamalar geliştirmek ya da gömülü linux sistemler üzerinde çalışmak ya da C ile sistem programcılığı yapmak gibi kendinizi mutlu mesut hissedeceğiniz ve kendinizi geliştirme konusunda rahat hissedeceğiniz bir dala tutunun ve yapışın. Bu konuda öğretim üyeleri ile sohbet edin fikir alışverişinde bulunun.

Dikey geçişte öğretmenlik seçerseniz eğer özel sektörde eğitmenlik yapma konusuna biraz mesafeli durmalısınız çünkü özel eğitim kurumlarında eğitmenlik yapan çoğu kişi aynı zamanda özel sektörde de çalışan ve pek çok proje tamamlamış ve halen geliştirmekte olan kişilerden oluşuyor. Bu durumda yetersiz kalabilirsiniz. Ancak Müh. 'lik çıkışlı olup özel sektörde hem kendinizi geliştirebilir hem de zaman içinde eğitmenlik yapabilirsiniz.

Dikey geçiş konusunda vereceğiniz cevabı geleceğiniz için değerlendirirken kamu mu yoksa özel sektör mü sorusuna cevap vererek değerlendirmenizi öneriyorum.
  • Paylaş
3

Hamide Aydoğdu, Öncelikle çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için için. Bilgi birikimim az programcılık okumama rağmen. Kendimi daha da geliştirebileceğim bir bölümde devam etmek istiyorum programlamaya .

Eski Inploider, Merhaba. Programcılık mezunlarının mezun olduktan sonra kendilerini çok yetersiz hissetmeleri duygusunu iyi anlıyorum bu konuda çok kişiyle konuşmuştum. Okullarda size verilen (ya da verilemeyen) bir temel var ve bu piyasada iş aramaya başladığınızda ya da bir projeyi başlatmak istediğinizde yetersiz kalıyor ve doğal olarak demoralize oluyorsunuz, motivasyonunuz düşüyor.

Bunu tersine çevirmek yine sizin elinizde. Bir kaç önerim olacak. İş ilanı sitelerinde bilişim sektöründeki ilanlardan rastgele 50 tanesini inceleyin. Yapabilirseniz 100 tanesini inceleyin. Sektörde neler arandığının iyice farkında olun ve size yakın gelen özellikler, teknolojiler konular varsa bunları sırayla not alın.

Örneğin ben web ağırlıklı çalışmak isteyen biriyim ve bu konularda aranan özellikleri not alıyorum :HTML, CSS, JavaScript, Asp.Net, MVC, PHP, Python DJango, Sql Server, MySql. Noktayı koydum. Ben bunlardan hangisi hakkında eğitim aldım ? Bana okulda gösterilenler hangisiydi ? HTML ve PHP dedim. O halde ben bu ikisi hakkında eksik bir bilgi bırakmadan gerekirse kitaplarla gerekirse internette eğitimlerle eksiklerimi kapatmalıyım. Kendim için küçük bir proje seçmeliyim. Örneğin kişisel bir blog sitesi kurarak başlayabilirim ardından bir eticaret sitesi yapabilirim hatta açık kaynak kodlu projeler bulup kodlarına bakabilirim ve bu projelerin yazılımcı topluluklarında sorular sorarak yeni insanlarla tanışabilirim.

Kendinizi geliştirmek için sizi yeniden motive edecek çok seçeneğiniz var. Merak ediyorsanız ilginiz varsa ve öğrenme konusunda sabır gösterebiliyorsanız bu motivasyonu yeniden yaratmak sizin elinizde.

Bazen öğretilenleri yetersiz sanırız ama onlarla bir iş ortaya koyduğumuzda aslında sahip olduğumuz bilgilerle ne kadar üretken olduğumuzu fark ederiz.

Hamide Aydoğdu, Çok teşekkür ederim önerilerinizi uygulayacağım .

Öğretmenlikte atamalar giderek zorlaşıyor. Mühendislikte ise bilgi birikimi gerekiyor... Hangisi sana uygunsa onu seç. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

555 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt