Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar programlamaya başladığımızda sizce atmamız gereken ilk adımlardan biri nedir?

Algoritmayı cevap kabul etmiyorum :)Düzenle
 1. Programlama dili seç
 2. Temel dil ifadelerini kavra
 3. Geliştirme ortamını ve dilin avantajlarını incele
 4. Beğenirsen adım 5'e beğenmezsen adım 1'e git
 5. Ufaktan uygulama geliştirmeye başla
 6. Daha büyük uygulamalar geliştir
 7. Adım 6'ya git
 • Paylaş
İlk önce İngilizce öğrenilmelidir. Çok ihtiyaç duyacaksınız.
 • Paylaş

Öncelikle "merak" ve " istemek" ve daha sonra küçük kod parçacıkları ile işe başlayabilirsiniz.

Daha sonra yaptığınız küçük uygulamalar keyif alıp ileriye doğru adım atıyorsunuz.

Büyüdüğünüzü ve geliştiğinizi görmeniz sizi daha da keyiflendirip azim veriyor.

Eğer Türkiye'de yazılım okuyorsanız bunu okulunuzla yeterli bulmayıp ek olarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Ve güzel bir ingilizce bilmeniz gerekiyor...


Kolay gelsin bahtınız açık olsun umarım hak ettiğiniz yerde olursunuz.

 • Paylaş
Sadece bilgisayar programlama da değil her türlü yazılım ve donanım programlamasında öncelikle akış şeması çok özenle çıkarılmalıdır. Sistemin hangi koşullarda nereye yönlendirileceği hangi koşullarda hatalar vereceği ve bu hatalarda nasıl bir etki vereceğini dikkatlice çıkarmak size daha basit ve temiz bir program ortaya çıkarmanızda yardımcı olacaktır. Programlamaya hemen dalıp sonradan değiştirmektense önceden 1-2 hafta sadece bu akış şemasını çıkarmaya çalışırsanız sonradan rahat edersiniz.
 • Paylaş
Algoritmayı cevap kabul etmemeniz iyi olmamış; zira matematiksel düşünmeyi becerebilen, mantık yürütme becerisi olan ve ayrıca çok yönlü düşünebilen kişilerden iyi programcılar çıkıyor. Benim gözlemlerim bu yönde.

Bu sebeple, herşeyden önce en azından programcılıkta kullanılan temel algoritmaları (örneğin, sıralama algoritmaları) öğrenmek, atılması gereken ilk adımlardan biridir.
 • Paylaş
Kendini karanlık bir odaya sok ve sabır alıştırmaları yap :) Programcılığın hem bir meslek hem de bir hastalık olduğunu bil.:)

Programcılık artık C, Assembly ve Basic'ten ibaret değil. Önce alanını, arkasından programlama dilini seç. Benim kişisel tavsiyem C'dir. Öğrendikten sonra bir çok programlama diline rahatlıkla adapte olabilirsin.

Sonra git bu dilin bir kitabını al, ilk bölümlerini oku. (Dilin yapısı, değişkenler, operatörler vb.) Zaten basit alıştırmalarda ilk bölümlerde yer alır. Programlama kitabını hikaye kitabı gibi okuyarak ve örnekleri yazarak programcı olunacağını zannetmiyorum. Sadece şöyle bir hızlı geçiş yap. Ama kitap her daim yanında bulunsun. Sonra kendine bir proje seç. İnternetin de yardımıyla gayet basit bir şekilde projeni yapabilirsin. Sonra bir başkası... Sonra bir başkası... Yalnız burada benim önereceğim şey bir konuyu biliyor bile olsan webde benzer kodları bul ve incele. Gerçekten bazen ne kadar öğrenirsen öğren "vay be.. bu iş bu kadar kolaymıymış...." ya da "bu program gerçekten çok okunaklı...." vb. diyebiliyorsun. Sakın Copy/Paste yapma.
Üşenme yaz. Son olarak: codeproject.com
 • Paylaş
İngilizcen iyi değilse KESİNLİKLE ingilizceni geliştireceksin bir yandan da aşağıdaki linkte yer alan kitabı okuyacaksın. Sonrasında gel yine konuşuruz : ) dr.com.tr/kitap/programcilik-mantigi/ker...
 • Paylaş
Bir kod parçasının, modülün doğru çalıştığına "inanmak" ile gerçekten doğru çalıştığını "bilmek" arasındaki farkı görmek. aslında bu tecrübe ile zamanla farkediliyor. ancak ne kadar erken farkedilirse o kadar iyi.
 • Paylaş
İlk olarak nasıl bir program yazıcağın pc tarihi boyunca 2 çeşit programlama vardır web programlama masaüstü programlama bunlardan hangisini seçeceğini ilk önce bilicen yok ikisini yaparım dersen bir b... yapamassın zorlama çünkü programlama demek insan beyninin çalışma mantığına benzer eğer beynine iki işi yapıcam diye bir komut götürürsen s... kalır o yüzden gel beni dinle hagi programlamad uğraşcağını seç ondan işe web işe programlama dillerini mantığını sonra da sonrasının da zamanla söylerim...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR