Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar virüs bulaştığında yapılması gerekenler nelerdir?

Virüs büyük ihtimalle Windows İşletim Sistemi yüklü bilgisayarınıza bulaşacak ve zarar verecektir. Eğer çözüm sistemi tekrar kurmak gibi görünüyorsa dosyalarınızı yedeklemeniz için farklı bir alternatif sunmak isterim.
Bilgisayarınızı Usb veya DVD'den Linux ile başlatın ve diskinizdeki dosyalara erişerek kopyalayın yedek alın. Ardından dilediğiniz şekilde format atın ve sistemi tekrar kurun.


  • Paylaş

Diğer arkadaşlar da güzel yazmışlar, sadece alternatif olarak görün yazdıklarımı :)


Bir yöntem de benden. Bilgisayarınızı kurduktan, sürücüleri, kullanacağınız asıl programları yükledikten sonra bir de Acronis True Image programını yükleyip onunla sistem diskinizin imajını alıyorsunuz ve bir Rescue diski oluşturuyorsunuz (o da Acronis içinde oluşturuluyor). Virüs girdiğini düşündüğünüzde Rescue diskini takıp tüm sistem diskini imaj dosyasından geri yüklüyorsunuz. 40 dakika kadar bir sürede sisteminiz ilk kurduğunuz hale geri dönmüş oluyor.


İkinci bir yöntem yukarıda yazdığım kurulumlardan sonra Winsows'da bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanız ve virüs şüphesi halinde sistemi o noktadan geri yüklemeniz. Belki de en hızlı yöntem budur.


Tabii önce hiç bir önlem almamış olsanız bile (burada nasıl yapılacağı ve daha bir çok yöntem açıklanmış: inploid.com/t/internet-hizli-oldugu-halde-bilgisayarin-yavaslamasinin-nedenleri-nelerdir-ne-yapmak-gerekir/?cusr=chamacon) sisteminizi sistem geri yükleme ile henüz virüs kapmamış olduğunuz herhangi bir tarihteki haline geri döndürebilirsiniz.

  • Paylaş

En sağlıklısı yedeklerinizi Flash disk veya Harici bir diske kopyaladıktan sonra Bilgisayara Fdisk çekip Harddiskin tamamına format attıktan sonra İşletim Sistemini tekrardan kurmanız olacaktır. Sistemi kurduktan sonra Bilgisayar sürücülerini Harddiskten değil Anakart CD'den veya İnternetten kurup yükleyiniz. İşletim sistemi güncelleştirmelerini yaptıktan sonra, Bilgisayara herhangi bir Flashdisk, Harddisk, Cd, Dvd, Hafıza Kartı takmadan Anti Virüs programı kurunuz daha sonra yedeklerinizi taramadan geçirerek bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.


Kadir Babacan

  • Paylaş
  • Çalışan programlar kapatılmalı.
  • Ağ bağlantısı kesilmeli.
  • Virüs taraması yapılmalı.
  • Son Windows güncellemeleri yüklenmeli.
  • Emin olmak için tekrar sistem taraması yaptırılmalı.


Bilgisayar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1226 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt