Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar virüslerinin donanımı yakma tehlikesi var mıdır?

Tam olarak emin değilim ama işlemciye çok fazla istek göndererek işlemciyi yoran virüsler olabilir. Şu şekilde yakma riski olabilir eğer işlemci belli bi derece ısındıktan sonra korumaya alma seçeneği kapalıysa o zaman yakabilir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Mümkündür. Donanımı çok fazla yoran virüsler var. Ve tabii ki donanımı ele geçiren. Örneğin Virüs işlemci veya ekran kartının fanını devre dışı bırakır ve Cpu ve Gpu'ya aşırı yükleme yapar. Ve sonunda parça yanar. Genellikle böyle virüsleri C/C++ ile yazarlar.
  • Paylaş
Bilgisayar virüsleri birer yazılımdır. Yazılım ile donanıma zarar verilmesi mümkün değildir. Yani bilgisayar virüsleri donanımı yakamaz.
  • Paylaş
2

Semih Kışlar, Ben size katılmıyorum bence yakabilir ama aşırı istekte bulunarak işlemciyi ve ekran kartını yakabilir

Ankra Hkuk, Yazılımsal bir virüsün aşırı istekte bulunarak işlemciyi ve ekran kartını yaktığı hiçbir yerde görülmemiştir, teorik olarak mümkün değildir.

Son teknoloji ürünlerini bilmiyorum fakat eski bir rivayete göre, evvel zaman önce bios 'a etki eden yazılımlar olduğu söylenmekteydi. Halen öyle bir rivayet var mı bilemiyorum. En basitinden ben olsam iki şekilde donanıma zarar verirdim. Birincisi cd Rom'a aç kapa gönderirdim. Ya da mouse 'un kordiniatlarını rastgele aralıklarla sık sık sapmasını sağlardım. Zaten sen bir yerden sonra sinir olup kırardın onu :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

354 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt