Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarda RAM ne işe yarar?

8GB RAM, 4GB RAM 'e nazaran ne gibi yararlar sağlar?Düzenle
RAM (Random Access Memory) 'nin kısaltmasıdır. Rasgele Erişimli Bellek anlamına gelir. Siz bilgisayarınızı açtığınızda hızlı bir şekilde yüklenmesi veya erişilmesi gereken bilgiler bilgisayar tarafından öncelikli olarak RAM'e taşınır. Bilgisayarlarınızda bulunan işlemci belleği dışındaki en önemli 2 bellek RAM ve disk sürücünüzdür. Disk sürücüleri manyetik bir diskin çok hızlı dönmesi ile üzerine yazılan manyetik işaretli kodları hızlıca okur. Ancak ne var ki, dönen bir diskin üzerindeki bir veri noktasını bulmak için ne kadar hızlı dönerse dönsün harcanması gereken bir zaman vardır. Ek olarak diskin üzerinde kenara yakın bölgeler ile içe yakın bölgeler arasında dahi erişim açısından zaman farkları oluşur :) - çizgisel hızdan sebep :).
BilgisayarBilgisayar
Zamanla hard disk üzerindeki verilerin yazılma silinme sıralaması yüzünden bir programa ait veriler yanyana kalmayıp farklı bölümlere dağılır. Bu da yukarıdaki okuma hızı problemini daha da artırır. Bilgisayarınızın hard diskinden gelen tırrrrr, cırrrrr, tırrr gibi seslerin artması bunun en büyük işaretidir :). Yeri gelmişken bunu defrag işlemi ile azaltabilir ve tüm verinin tekrar birarada yazılmasını sağlayarak programlarınızın veya dosya aramalarınızın hızını artırabilirsiniz. Konuya dönecek olursam. İşte RAM denen bellek hücreleri bu gibi problemleri önlemek (aslında SSD'ler var artık ama o ayrı bir konu) ve hızlı çalışması gereken program parçaları, servisleri, vs. gibi çok hızlı erişilebilecek bilginin aktarıldığı yerlerdir. İşletim sistemimizin servisleri öncelikli olarak RAM'e yüklenir örneğin. Sonrasında da gerekli programların çalıştırılabilir dosyaları RAM'e atılır. Bu yükleme işlemi yapılırken harddiskten okunma esnasında hız problemi olur ama RAM'e yüklendikten sonra çok hızlı çalışır. Nedeni ise RAM'de hareketli dönen manyetik disk mekanizması yerine milyarlarca bellek adresinin bulunması ve bunlara erişimin direkt olmasıdır.

BilgisayarBilgisayar
Böylece, RAM'e yüklenecek veri HDD'den okunur ve CPU tarafından da hızlıca erişilir.
Bilgisayar

Gelelim diğer kısma. RAM'in büyük olması neye yarar? RAM boyutunuz belli bir miktara kadar, büyüdükçe, buraya atılabilecek veri miktarı artar ve bu da performansa direkt yansır. Ancak RAM de kullanıyor olsanız, işletim sisteminiz, hard disk üzerinde kendisine, adına pagefile dediğimiz bir alan yaratır ve birçok programı önce buraya sonra buradan RAM'e aktarır. Pagefile yapısı diskin o bölümünü göreceli sıralı olarak ve kendine has olarak kilitlediği için ve bilgisayar kapanıp açılsa da orada tuttuğu için bir hız kazandırmaktadır. Ancak çok fazla RAM'iniz varsa (işletim sisteminin harcadığı RAM alanının 3-4 katı örneğin) işletim sistemi ayarlarınızı kullanarak bu pagefile yazmayı iptal edip işletim sisteminize her veriyi RAM ile kullanacak şekle getirebilirsiniz ve işinize de oldukça yarar :). Ya da hard diskiniz yerine bir SSD (Solid State Disk) alıp sanki hard diskiniz yerine RAM varmış gibi rahat hızlı ve sorunsuz kullanırsınız :). Bir de örnek kıyaslama videosu koyuyorum aşağıya:
  • Paylaş
İşlemci RAM’i aktif çalışma alanı olarak kullanır. Sabit diskte saklı programlar işlemcinin verileri çabuk işleyebilmesi için önce RAM’e yüklenir. RAM olmadan bir PC’nin çalışması olanaksızdır.
Diğer tüm ayrıntılar burada:draga.net/genel/ram-ne-is-yapar
  • Paylaş

RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür.Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3630 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • RAM ne işe yarar?

  • RAM nedir?

  • RAM nasıl çalışır?