Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayardan silinen dosyalar nereye gidiyor?

Üstüne defalarca yazılana kadar HDD'de kalıyorlar. Sadece adresleri siliniyor. Bulunmaz bile diyemeyeceğim sadece Windows için görünmez oluyorlar. Bu nedenle de recovery programlarıyla tekrar bulunabiliyor, yeniden kullanılabiliyorlar. Dosyalar zaten fiziksel olarak olmuyor, diskin üstündeki manyetik partiküllerin yön değiştirmesiyle yazılmış oluyorlar. Bazı yazılımlarla yapabileceğiniz yavaş formatlama yöntemleriyle diskin yeni hale döndürüldüğü iddia edilse de gerçekten silmek istiyorsanız diski taşlama aletiyle dilimlemeniz en güvenilir yöntem olacaktır.
  • Paylaş

Bu soruya net bir yanıt verebilmek için öncelikle HardDisk'lerin nasıl çalıştığını anlamamız daha iyi olur. Şu ilgi çekici video bu konuda bizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır diye düşünüyorum:


Dijital data dediğimiz şeyler, tümüyle 1 ve 0 sayılarından ibarettir. En temeline inersek bu 1 ve 0 sayıları esasen (bildiğim kadarı ile) elektronik devrelerde Karnaugh Diyagramları'ndan başlar: bilgisayarkavramlari.com/2007/12/07/karnaugh-haritasi-karnaugh-map/


Tüm data 1 ve 0 sayılarından oluşturulur. Harddisk dediğimiz donanımda bulunan diskin yüzeyine bu sayılar 1 ve 0 olarak manyetik alan yardımı ile yazılır. Günümüzde kullanılan harddisk'ler 2 boyutludur. Bunun anlamı şudur, bir disk vardır ve bu diskin yüzeyine yazma işlemi yapılabilir. Bildiğim kadarı ile 3-boyutlu harddiskler üzerinde yapılan çalışmalar mevcuttur ve eğer bu araştırmalar sonuç verirse, şu an kullandığımız veri depolama sistemlerinde bir devrim gerçekleşebilir. Zira, 3 boyutlu veri yazabilme durumunu; bir küpün tüm yüzeylerine 1 ve 0 durumunu yerleştirebilmek anlamına geldiğini düşünürsek, bu cidden çok önemli bir gelişme olacaktır.


Yazılan bu verilerin bulunduğu her birim hücre, dosya silme işlemi gerçekleştirildiğinde, mevcut durumunu korumaya devam eder, ancak hücre artık boş ve yeni veri yazılabilir olarak işaretlenmiştir. Bu durumda, bu hücreye başka bir data yazılana kadar, üzerinde daha önce yazılmış olan verinin geri dönüştürülmesi mümkün olabilmektedir. Bu sebeple, "eğer harddiskinizde ciddi bir veri sorunu yaşadığınızı farkederseniz, harddiske yazma işlemi yapmayınız ve hemen kurtarma yazılımları ile işlem gerçekeleştiriniz" şeklinde bir öneri söylenir. Bunu yanısıra, yine aynı sebepten ötürü, harddiski arada sırada defragmante etmek ihtiyacı doğar. en.wikipedia.org/wiki/defragmentation


Kısaca özetlemek gerekirse, harddiskte bulunan veriler silindiğinde, aslında gerçekten silinmez, sadece silindi olarak işaretlenir ve yeni bir yazma ihtiyacı doğduğunda silinen datanın üzerine yazılır.

  • Paylaş
4

Hakan Köse@serkan Karnaugh Diyagramları ile ilgili söylediğim şey doğru mudur? Ben yanlış hatırlıyor olabilir miyim? Temeli diye hatırlıyorum ama doğru mu ? Biz kimiz ve nerdeyiz ? :))

Şaman, Karnaugh haritası ilginçmiş ama disklerle alakasını çözemedim. Mantıksal denklem sadeleştirme yöntemi gibi görünüyor. Logical drive lafı da oradan geliyor muhtemelen. Evet, biz kimiz, neredeyiz? ((:

Hakan Köse, Karnaugh haritaları bir elektronik devrenin nasıl karar verdiği ile alakalı, mantık kapılarının doğru ya da yanlış olduğunu belirliyorlar. En basit şekilde bir toplama işlemi karnaugh haritaları ile sadece 1 ve 0 sayıları kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Harddisklerin çalışma şekli ile tamamen direk alakası yok ama temel bir bilgi olduğu için yazmak istedim :)

Şaman, Benim kanaatim de datanın nasıl yazılacağı ve yorumlanacağı ile ilgili. Yazarak da iyi yapmışsın zaten, ilgimi çekti, hoşuma gitti. :) Sadece biraz daha derin açıklaması olabilir mi diye sormuştum.

Formatta bir şeyler eksik gibi. Şimdi zaten yazılması gerekenleri, @hakank, @chamacon yazmış, aynı şeyleri tekrar yazmanın anlamı yok, sadece güvenli silme konusunu eklemek istiyoruz, ne yapacağız?

Yani Yanıtı Düzenle deyip, altına kendi ilavemi yaparsam ne olacak, gibi?
-------------------------------------------------------------------------
Bilgisayarın HDD sindeki sektörler hala eski değerlerini taşıdıklarından, sil dediğimizde dosya ismi ana kütükten çıkarılır, yok sayılır, aslında olduğu yerde duruyordur.

Bu yüzden gerçekten silmek için o sektörlerin üzerine yazmamız gerekir.

Buna Güvenli Silme, Wiping denir. Bir kez üzerine yazsak bile, eski manyetik alan değişikliği farkından eski dosyayı kurtarmak yine mümkündür derler. Ben pek katılamayacağım, galiba aslında kastedilen, byteların üzerine yazarken tam örtüşmemesi ve artık alanların güvenli silmeden yırtmasıdır. O yüzden birden fazla belli metotlarla yazmak gibi bir en iyileme çözümü var. Ve en küçük değerle wipe etmek daha güvenlidir. Şu an olan bu, belki ileride bir program çıkacak, o da o sektörleri yakarak, bozarak gerçekten kullanılmaz hale getirecek.

Yeni gelişen Katı Halli Diskler (SSD Solid State Disk)' in çalışma mantığı daha farklı, sektörler yok, flash belleklerin mantığı, hücreler var, onlar da üzerine yazılmalı lakin her defasında ömrünü tüketmek performans kaybetmek demektir bu, ancak hala gelişen bir teknoloji.

Bilinen güvenli silme yöntemleri; 1, 3, 7 şeklinde gider, en iyisi Gutmann 35 kez yazma metodudur.


İçinde Erase, Wipe, Wiping kelimesi geçen birçok program mevcuttur.


Programınız yoksa en kolay yapılabilecek şey, akşam yatarken, boş HDD kadar, film gibi bir yoğun data yığını yaratıp, bunun büyüklüğünü tam boş alanın biraz altına denk getirip, yapıştırırsanız, sabah kalktığınızda, bütün boş alanın üzerine yazıldığını görürsünüz, silersiniz, artık boş alanlarınızda sizin film datası artıkları kayıtlıdır. Bu tabi tüm HDD ömrünü azaltmak anlamına da gelir.
  • Paylaş
Bilgisayardan silinen bir dosya aslında silinmez. Harddisk bir dolap gibidir. İçinde çeşitli çekmeceler vardır. Çekmecelerin içinde de bilgiler... O çekmeceler dolu-boş-dolu diye etiketlendirilir hard disk tarafından. Siz dolu bir çekmeceyi sildiğinizde çekmecenin içindekiler boşalmaz, sadece hard disk ona boş etiketini vurur.
  • Paylaş
Dosyalar silinmez. Sadece siz göremezsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4798 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Bilgisayarda silinen dosyalar gerçekten siliniyor mu?

  • Silinen dosyayı kurtarmanın yolu var mı?

  • Bilgisayarda dosya silindiği zaman ne oluyor?