Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılabilir?

İyice yavaşlamış bilgisayarı, yazılımsal açıdan,

-msconfig ile, ilk açılışta çalışan lüzumsuz programları kaldırsanız da,
-disk birleştirme yapsanız da,
-çok iyi bir virüs programı ile iyice temizleseniz de,

hiçbir zaman ilk kurulumda olduğu kadar hızlandıramazsınız, zira mesele ilk kurulumun nasıl yapıldığı ve sonrası ile alakalı.

Bakın bu işin en paranoyak halini size anlatayım :)

-HDD yi, mevcut işletim sistemini ve olmazsa olmaz kurulması gereken programları çalıştıracak kadar küçülterek, -olabildiğince en küçük, kurmalısınız. Ve tüm HDD formatlandıktan sonra, HDD nin başlangıç kısmına bunları yapmanız lazım.Zaten komple formatlanmışsa, ilk bölümlendirmede, ilk bölüm HDD başındadır. Buna Windows Esas diyelim.

-Sonra hemen ikinci sıradaki HDD ye tekrar bir Windows daha kurmalısınız, bu hatta daha hızlı çalışsın diye Windows Basic in Lite versiyonları olabilir. Ve bunu da hemen Deepfreeze ile daha ilk baştan driverlar yüklenir yüklenmez ve oturumu kendi HDD si dışında diğer HDD leri görmeyecek şekilde yetkilendirildikten sonra, garanti altına alıyoruz. Deepfreeze sadece o HDD yi kilitleyecek. Buna da Windows Korkusuz diyelim.

-HDD ye ayrıca bütün resim, müzik, program setup ları gibi arşiv için bir bölüm yaratılmalı.

-Diğer olmazsa olmaz programcıkları ise portable yükleyeceksiniz. Mesela Adobe Reader yüklemeyin, Foxit Reader portable yükleyin. Lupo Pen Suite indirip, sıkıştırılmış klasörü açın, mevcut portable prg ler dosyalarda istediğinizi seçip bir Portable Program Files klasörü derleyin. Lupo Pen Suite nin setupunu dahi kullanmayın, kurmayın yani. 70_Most_Wanted_Portable diye aratın, ne ararsanız portable var.

-Asıl püf noktası bizim asıl Windows umuzda(Windows Esas) Admin kullanıcı dışında, yetkileri çok iyi belirlenmiş Oturum lar oluşturmak. Hiçbir Linux ta, sürekli Admin şifresi ile açılmış Admin oturumu ile çalışılmaz, bu abukluktur. Ama Windows a gelince, her zaman herkes Admin oturumu ile çalışır, internete girer, önüne gelen her programı yükler. Bu açık bir davetiyedir. Hiç bir virüs programı, firewall sizi bu haldeyken emniyete alamaz.

Örneğin Günlük şeklinde bir Windows oturumu yaratıp, bunu sizin asıl Windows Esas ın kurulu olduğu HDD bölümüne ve Deepfreeze li Windows un olduğu HDD bölümüne erişimini kapatır, (okuma,yazma,..), -sadece arşiv hddsini görecek (Portable Programların, müzik, resim...) ve program kurma yetkisi vermezseniz, internetten size hiç kimse otomatik bir şey yükleyemez. Belki bu arşiv HDD sine siz istemeden birşeyler inebilir. Onu da işte Anti-Virüs halledecek.

Şayet Windows Esas Günlük Oturumu yetersiz kalacaksa, internette korkusuzca dolaşmak istiyorsanız o zaman ilk açılışta Windows Korkusuz a düşeceksiniz.(Deepfreez li Windows) İstediğin yere gir-çık, bir kere normal windowsun kurulu olduğu, arşivin olduğu hdd ye komple erişemiyor, Deepreeze li bölüme erişse de, kapatıp açıldığınızda herşey yok sayılıyor.
------------------------------------------------------------------------
Şimdi bu ilk kurulum ve ayarlar sonrası Görev Yöneticisinden CPU ve RAM kullanımı değerlerini not edin bir yere. Bunlar sizin mevcut donanımla, seçtiğiniz işletim sistemiyle ve kurulu programlarınızla, en iyi değerleriniz.

Eğer dediğim şekilde bilgisayarınızı kullanırsanız, 3 ay sonra tekrar baktığınızda aynı CPU ve RAM değerlerini göreceksiniz, yani sizi hiçbir şey yavaşlatamayacak.

Yeter ki, Windows Esas ta Admin oturumunu gerçekten lazım olunca açın.
  • Paylaş
Bilgisayarınızı yavaşlamasının donanımsal birde yazılımsal nedenleri olabilir bu yüzden donanımsal olarak bilgisayarın genel olarak fan bakımı işlemci ısınmasını önleyici mdde kullanabilirsiniz .yavaşlamasının nedeni donanımınızın yavaşlığı ise ramınizi ,ekrankartını yükseltirseniz bilgisayarın hızı yükselebilir.ayrıca kullandığın programlar bilgisayarı kasıyor olabilir onlara dikkat etmen gerekir .belli bir sıklıklada bilgisayarının sistemini yenilemen bilgisayarın sağlığı için yararlıdır.

  • Paylaş
Önce bir virüs programı kurmak faydalı olabilir çünkü virüs bulaşmışsa bilgisayar oldukça yavaşlıyor.İkincil hamle olarak bilgisayarda hatırı sayılır yer kaplayan ama kullanmadığımız programları silebiliriz.Eğer bu adımlar fayda getirmiyorsa bizim için önemli olan dosyaları D ye toplayıp C ye format atacağız başka çare yok.Ancak bilgisayar eski ve özellikleri yeterli değilse onu zaten hızlandıracak bir yol yok malesef..
  • Paylaş
  • Bilgisayarın başladığında otomatik açılan programları en aza indirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için "Advantec System Care" kullanabilirsiniz.


  • Disk birleştirme işlemini ihmal etmeyin.Bunun için sistemin yüklü olduğu diskte disk birleştirme yapıldığını unutmayın. Bilgisayarım > (hangi diske birleştirme yapılacaksa) diske sağ tıklayın > Araçlar bölümünden Disk Birleştirmeyi seçin.

  • Casus yazılımlar ve virüslere karşı bilinçli olun.Gerekli güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin.

  • Fazla programları kaldırın. Gereksiz yer kaybını engelleyin.

  • Disk temizlemeyi unutmayın.  Bilgisayarım>Hangi diski temizleyecek seniz sağ tıklayın>Özellikler>Disk Temizleme yolunu izleyin, istediğiniz ayarları yapın ve belirlediğiniz yerleri temizleyin.


  • Paylaş
Otomatik açılan programların bir daha açılmasını engellemek için; çalıştır kısmına msconfig yazın ve ardından enter e basın. Ekrana çıkan pencereden başlatma sekmesine tıklayın ve oradan istemediğiniz programların PC yi her açtığınızda açılmasını önlemek için kutucuklardan uygun olanları boşaltın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1705 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları