Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarım sürekli resetleniyor son iki gündür? Sorun ne olabilir?

İlk olarak yazılımsal bir problemden şüphelenip sistem geri yükleme yapar, resetlenme öncesi bir tarihe sistemi geri yüklerdim. Sorun devam ederse donanımsal problemlere bakardım. İlk ihtimal olarak ısınma sorunu olup olmadığına bakın. Varsa içi pislenmiştir, temizletene kadar arka kısmına bilgisayarın altı açıkta kalacak şekilde yükseltici herhangi bir şey koyun, cihazın hava almasını sağlayın. Herhangi bir şey bir kutu olabilir mesela.
Bilgisayar

Resetlemeye devam ederse, evinizde harici soğutucu varsa onu kullanın.

Başlat/Bilgisayar'a sağ tıklayıp "Özellikler"i açın Windows deneyimi dizini'ne tıklayın, açılan pencerenin bir ekran görüntüsünü alın.Sağ aşağıdaki "Değerlendirmeyi yeniden çalıştır"a tıklayın. Bir süre sonra donanımınızın yeni puanları yazılacaktır. Çıkan puanları almış olduğunuz ekran görüntüsündekilerle karşılaştırın. Virgülden sonraki farklar önemli değil ama virgülden önce bir fark oluşmuşsa donanımınız hasar görmüştür.
Bilgisayar

Cihazı servise götürün.
  • Paylaş
Bilgisayarı bilgisayar yapan her şeyle ilgili olabilir. Ve nasıl bir yol izleyeceğiniz de hangi işletim sistemi kullandığınıza ve hangi aşamada bilgisayarın resetlendiğine bağlıdır. Yani işletim sistemi açılıyor ve bilgisayarı belli bir süre kullandıktan sonra mı resetleniyor, yoksa işletim sistemi henüz açılmadan mı resetleniyor?

1 - Sorun yazılımsal olabilir; sistem dosyalarının bozulması, yanlış yapılandırılmış BIOS ayarları, virüs bulaşması, yanlış donanım sürücüsü kurulmuş olması, bilgisayarın işlemcisine aşırı yüklenen yazılımlar gibi...

Eğer işletim sisteminiz açılıyor ve bilgisayarınızı kullanabiliyorsanız, Windows Sistem Geri Yüklemesi çalıştırarak, bilgisayarınızın sorunsuz çalıştığını hatırladığınız bir tarihe geri dönebilirsiniz. Veya "Windows Olay Günlüğü" kayıtlarını kontrol ederek muhtemel bir ipucu elde etmeye çalışabilirsiniz. Eğer işletim sistemi hiç açılmıyorsa, bilgisayarınızı "Güvenli Mod" seçeneği ile açmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayar güvenli modda açılabiliyorsa; sistem geri yüklemesi yapılabilir veya yakın zamanda yüklenmiş ve bilgisayarınıza zarar verdiğini düşündüğünüz yazılımları kaldırabilirsiniz. Eğer bilgisayar güvenli modda dahi açılmıyorsa; resetlenmeden hemen saniyeler önce, siyah ekranda bir uyarı mesajı düşüp düşmediğine dikkat edin; donanımsal bir sorunla ilgili bir ipucu verebilir. Veya işletim sisteminin hiç bir şekilde açılmaması durumu, bazen BIOS ayarlarının yanlış yapılandırılmış olduğu anlamına da gelebilir. Anakartın BIOS ayarlarına girerek varsayılan ayarları yüklemeyi deneyin. Tüm bu denemelere rağmen, problem devam ediyorsa, işletim sistemini tekrar yüklemeyi deneyin. İşletim sistemini yükleme de başarısız oluyorsa veya yükleme sonrası problem halen devam ediyorsa, teknik olarak bilgili ve deneyimli birisine, donanımsal bir arıza olup olmadığını kontrol ettirin...

2 - Sorun donanımsal olabilir; işlemci soğutmasının yetersiz kalması, harddisk (HDD) üzerinde bozuk sektör (bad sector) oluşması, herhangi bir donanımın veya elektronik elemanın fiziksel hasar görmesi (yanma, çatlama, aşınma) , güç kaynağının eskimesi ve doğru voltaj değerlerini üretememesi gibi... Bilgisayar söküp takmakla ilgili deneyiminiz varsa, aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Genelde en yaygın görülen donanım sıkıntısı birinci nedendir; yani işlemcinin ısınması... "SpeedFan" benzeri programlarla, işlemcinizin sıcaklığını ve fan hızlarını takip edebilirsiniz. Bilgisayarın anakart ve işlemci modeline göre değerler farklı olabilir, ancak yaklaşık rakamlar vermek gerekirse; işlemci sıcaklığı, bilgisayar bekleme durumunda iken 35-45 derece seviyelerinde olmalıdır. Bilgisayarı aktif olarak kullandığınız sırada ise (oyun oynarken, HD film izlerken gibi... ) bu değer 50-65 derece seviyelerine yükselebilir, normaldir. Ancak 70-80 derece seviyeleri ise; bilgisayarın resetlenmesine yol açar. Böyle bir durum varsa bilgisayar fanlarının temizlenerek, işlemcinin termal macununun yenilenmesi gerekir. Veya fanlar tamamen bozulmuş, çalışmıyor da olabilir, kontrol etmek gerekir. Bilgisayar temizliğinin, bilgisayarın arıza vermesini beklemeden düzenli olarak yılda bir defa yapılması sağlıklıdır.

HDD üzerinde bozuk sektör çıkma durumu varsa tehlikelidir. HDD taraması yapan yazılımlarla (HDDScan gibi... ) bu bozuk sektörler işaretlenerek kullanım dışı bırakılabiliyor. Ancak bir harddisk eğer br kere ibozuk sektör vermeye başlamışsa, yakın zaman içinde sürekli yeni yeni bozuk sektörler oluşturmaya devam etmesi muhtemeldir. Bu durumda en sağlıklısı, yeni bir harddisk almak olacaktır.

Kimi zaman, bilgisayarınıza taktığınız USB donanımlar (klavye, fare, grafik tablet, external HDD gibi... ) üzerindeki bir problem, işletim sisteminin ilk açılması esnasında resetlenmeye veya mavi ekran hatası alınmasına sebep olabilir. Böyle bir durum varsa, bilgisayarınıza takılı tüm aygıtları çıkararak, sadece monitör takılıyken aynı durumun yaşanıp yaşanmadığını kontrol edin.

Yine bir diğer ihtimal de söyle: Eğer masaüstü PC kullanıyorsanız ve anakartınız üzerinde çift RAM (hafıza) varsa ve bilgisayarınız daha ekrana hiçbir görüntü gelmeden çok kısa süre içinde resetleniyorsa; RAM'leri tek tek (ayrı ayrı) takarak çalıştırmayı deneyin. Veya bulundukları slotlardan farklı slotlara takmayı deneyin.

Diğer donanımsal teknik arızalar, bilgisayarın elektronik parçalarının incelenmesi ile anlaşılabilir. Bilgisayar bir teknik servise götürmeniz gerekecektir.

--
  • Paylaş
İşlemci fanında sıkıntı olabilir
  • Paylaş
Bilgisayariniz ram'inde ve harddiskinde sorun olabilir veya yüklediğiniz bir program dan kaynaklı bir sorun olabilir. RAM test veya harddisk test programları ile test edin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

180 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt