Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarıma 2 işletim sistemi nasıl yükleyebilirim?

"Virtual PC" programı ile istediğin kadar işletim sistemi kurarsın. hatta bunların arasında ağ da kurabilirsin..
  • Paylaş
1

Ibrahim Gör, VirtualBox ALanında En iyisi.

Eğer bilgisayarının harddiski iki ya da daha fazla bölüme sahipse C ve D gibi her bölüme bir işletim sistemi kurabilirsin mesela kullandığım notebook ta Disk C de windows 7 Disk D de windows 8 yüklü başlangıçta hangisini çalıştıracağını seçerek kullanmak mümkün bu yolla :)
  • Paylaş
hard diski format atarken 3 bölüme ayır.İlk bölüme vista kur sonra yeniden başlat xp cdsini tak yeniden başlat 2.bölüme yükle.3. bölümede programlarını yedekleyeceğin bölüm olur.İlk açılışta hangi sistem kullanacağını soracak seçerek başlatacaksın. Kolay gelsin
  • Paylaş
Hard diskini 2ye bolmene gerek yok, kurulu olan windowsun ustune tekrar bir windiws kurarken zaten boot ekraninda hangi windiwsun acilmasini istedigini secerek acarsin.
  • Paylaş

Vista ile xp olarak denemedim ama xp ile w98 beraber aynı HDD ye kuruluyor. @Swisyn nin dediği gibi boot ekranın da 2 ayrı sekme halinde soruyor hangisi açayım diye 1 veya 2 ye basarak tercihini yapıyorsun.

  • Paylaş
Soru ''Bilgisayarıma 2 işletim sistemi nasıl yükleyebilirim?'' lakin herkes bu iki işletim sisteminden Windows sürümlerini algılamış :)

Linux, mesela Ubuntu biraz farklı. Bootable USB yaratılabiliyor, Ubuntu sitesinde var. BİOS tan bilgisayarı USB den başlatacak şekilde boot ediyorsunuz. Dosya formatı Windows tan farklı. HDD yi önce kurulacak alan kadar bölüyorsunuz. EXT3 veya 4 formatında biçimlendiriyorsunuz. Ayrıca Windows tan farklı olarak Swap yani takas dosyası oluşturuyorsunuz, 1-2 Gbyte civarı ve Windows üzerine,-sonrası, kuruyorsunuz. Bilgisayar ilk açıldığında Ubuntu nun MBR si öne geçtiği için Boot ekranı Ubuntu oluyor.İster Windows ister Linux a buradan düşebilirsiniz.

HDD ye yeterli alan olduğu sürece istediğiniz kadar işletim sistemi kurabilirsiniz.Küçük faydalı bir program elinizin altında olduğu sürece boot ekranını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Programın adı ''EasyBCD''.Örneğin Windows 7 sonrası ayrı bir HDD ye Bootable CD ya da USB ile XP kurarsanız, açılışta Windows 7 menüde çıkmaz kaybolur, ilk açılışta bir türlü Windows 7 ye düşemezsiniz. Bu sıkıntıdan dolayı, önce XP sonra 7 kurulur genelde. Oysa EasyBCD ile XP de iken ana açılışa direk Windows 7 yi sonradan ekleyebilirsiniz. Ayrıca sanal işletim sistemlerine ve türevlerine, (Windows üzerinde çalışan ya da USB den çalışan taşınabilir sanal işletim sistemi gibi.) meraklıysanız incelemeniz gereken yer;
  • Paylaş
3

Sarp Gürsoy, wmware kur, içine kur allah kur :)

Ahmet Avcı, Sanal işletim sisteminin ya da bu sanal işletim sistemine kurduğunuz programların performansı(ayrılmış işlemci, ekran kartı,ram v.b.)yetiyorsa evet neden olmasın.

işletim sistemı kuruluyken isteğin işletim sistemini tekrar kur format atara gbı ama silmeden istedğin bolumun üstüne kurabilirsin basit bır olay .
  • Paylaş
Yada HDD yi ikiye böl.. veyahut iki HDD varsa/bölünmüşse sistem kurulu olmayana kur.. ama Cananın dediği gibi içindeki veriyi silmeden yap bu işlemi.. son düzeltme, eğer iki sistemde windows ise, xpde sorun olmaz ama xp yanına vista, win7 yada server kuracaksan ikinci bi HDD edinmem gerekli,.. tek HDD içinde farklı bölümlerde olsa bile sistemde zamanla tuhaflıklar çıkarır...
  • Paylaş
yada bilgisayarına sanal makina kur sanal makinaya normal format atar gibi sonra da istediğin gibi kullan. Hem bilgisayarını kapatmadan işletim sistemlerini kullanabilirsin
  • Paylaş
Birinci işletim sistemini kur ve sorunsuz bir şekilde çalıştır. Daha sonra ikinci işletim sistemini kur. Kurulum yaparken harddisk bölümüne geldiğinde diski biçimlendir demeyeceksin diski oldugu gibi bırak dyp üzerine kurulum yapacaksın zaten. Bilgisayar açılışta hangi sistemi seçmek istedigini sana soracaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3199 Görüntülenme20 Takipçi10 Yanıt