Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarıma format attım, eskiden kurulu programı geri getirmek için önerebileceğiniz bir program var mı? Varsa nasıl kullanılır?

Eğer çabuk format atılmışsa, üzerine henüz veri yazılmamış dosyalar, dosya kurtarma uygulamaları sayesinde geri getirilebilir. Google'dan arayarak bu işi yapan bir çok uygulama bulunabilir. Örneğin "Recover My Files" isimli uygulamayı eskilerden beri kullanıyorum.
getdata.com%2fdownload.php%3ffile%3dreco...'>getdata.com/download.php?fıle=recovermyfiles-setup.exe

Ancak bu uygulamalar genellikle dosya bazlı kurtarma amaçlı kullanılıyorlar. Yüklü bir programı tekrar geri getirmek ise programın sadece dosya bazlı çalışıp çalışmamasına bağlıdır. Yani, çalışması için, Windows Registry'e daha önce yazılmış değerlere ihtiyaç duymayan veya sadece kendi klasöründeki dosyalar ile çalışabilen programlar kurtarılabilir (Örn: Winamp). Ancak MS Office gibi, Photoshop gibi daha geniş ve karmaşık çalışan uygulamalar ise dosya kurtarma ile muhtemelen geri getirilemeyecektir.
  • Paylaş
2

Tailchute, programda hangi dosya olduğunu tarihe boyuta göre falan tahmin yürüterek anlamam mümkün mü?

İbrahim Aydın, Dosyaların içinde bulunduğu klasörün ismi ile tahmin edebilirsin sanırım. "Eskiden şöyle bir klasörüm vardı onun içindeki dosyaları bul" deme şansın yok hatırladığım kadarıyla. Tüm diski tarayıp, bulunan sonuçları filtrelemen gerekecek. Yalnız söylemeyi unuttuğum bir nokta var; bu işlemler genelde saatler alır. Hatta disk boyutuna bağlı olarak bir günden daha fazla zaman bile alabilir. Umarım istediğin sonuca ulaşabilirsin.

Bu konuda format sonrasın kullanabılecegınız en ıyı urun easy recovery dıyebılırım ama kullandıgınız işletim sistemi windows 7 ise disk ve veri bloklarının karmasası sayesınde acıkcası kurtarılması pek mumkun dııl .
  • Paylaş
Eğer formattan sonra diske bir yükleme yapmadıysan easy recovery, recuva gibi programları kullanabilirsin. 
  • Paylaş