Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarıma Pardus Topluluk Sürümü 1.0'ı sanal olarak kurdum. Bilgisayarıma donanım taktığımda kurulu sanal işletim sistemimin de takılı aygıtı algılaması için ne yapmam gerekir?

Benim bildiğim, sanal işletim sistemine sizin kastettiğiniz manada orijinal donanım driver ları yüklenemiyor zaten. Ses, ekran kartı, gibi bir kaç olmazsa olmaz donanıma standart bir driver yüklüyor program. (Standart kullanımlardan bahsediyorum.)

Bilgisayar aynı anda bir donanımı bir sürücüyle kullanabilir, alttan örneğin Win 7 de anakart sürücüleri çalışırken, -zaten kuramazsınız da, velev ki başka yöntemlerle sürücüyü gömdünüz, donanım aynı anda o sürücüyü kullanamaz, yani standart olarak sanal işletim sisteminde bulunan driverlar, mevcut ana driverlar üzerinden çalışıyor, bildiğim kadarıyla bir yol ile oraya bağlanıyor.Aslında driver bile değil bir uyum dosyası..

RAM i ekran kartını mevcut bilgisayarınkinden bölerek daha küçüğü olacak şekilde ayarlıyorsunuz. 4 se 1-2 Gbyte Ram, 512 lik ekran kartından 256 gibi oranlarla ayarlıyacaksınız.

Kaldı ki Pardus 1.0 a uyumlu donanım driverini nasıl buldunuz? Zordur yani, piyasada yaygın kullanılan ekran kartları, ses kartları için filan vardır ama çok sıkıntıdır.

Hadi buldunuz diyelim linux Windows gibi değil, bu sürümlere uyumlu driverları içinde barındıran kütüphaneler var, (internet ortamında bir serverda), o kütüphane adreslerinden paket paket çekip kurmanız lazım.Aldım indirdim deyip açıp da kurabilmek mümkün ama, sanalın içinden ana makinanın donanımını göremez, görse o zaten başka bir driverla çalışıyor.

Zorluyorum, sürücüyü elle kurdunuz diyelim, nasıl yani ilgili sistem klasörlerine tek tek kopyaladınız, regeditten de elle tek tek ayarları eklediniz, ya da özel bir, sürücüleri full kurulu bir Windows ya da Pardus yüklemesinin o halinin komple imajını aldınız, hangi program hatırlamıyorum ama bu imajı, direkt bütün halinde sanal işletim sisteminde açtınız, eski Nokia telefonda emülatörle Win98 imajını açıp çalıştırabiliyorlar mesela, ı ııhh, ana bilgisayarın donanımını görmez, yani driver zaten yüklü olsa bile donanımı görmez...olmaz..yani,,emülatör aracılık yapar..

Ha, özel bir sanal arayüz programı geliştirilir, bu işi yapabilecek belki olur. Bunun için donanımların bölünebilir yapıda olması lazım. Mesela bazı mikro işlemciler sanal olarak bölünmeye müsait idi, hatta ilk Win 7 çıktığında orijinal Sanal XP ler çalışmadı, mikroişlemci uygun değil diye, VirtualBox da pekala çalışıp kullanılınca çok sonraları Microsoft bu mikro işlemci gerekliliğini kısıtını kaldırıp, başka bir Sanal Xp sürümü yayınladı. Bu sanal olarak çalışan işletim sisteminin kullanabildiği çekirdek neydi tam hatırlayamadım yanında -VR gibi bir uzantısı vardı galiba..Bunlarda işlemcinin bölünen kısmını sanal işletim sistemi direk kullanabiliyor, bu şekilde donanımlar olursa, ne biliyim, ekran kartı 1 Gbyte tır, ama aslında iki tane 512 likten oluşuyordur, onun da ikisinde de gerekli entegreler paraleldir, bunu yapabilecek de bir emülatör yazılmıştır, o zaman ana makina ekran kartının 512 sini kendi driverı ile, sanal makina da kalan 512 yi kendi driverı ile çalıştırabilir, -belki teoride yapılırsa olur.
  • Paylaş
Mesela Virtual Box da kurulmuş bir işletim sisteminde bilgisayara takılan usb'nin algılanması için
Pardus

oturum başlatılmadan önce "Settings" tıklanır. Açılan yeni pencerenin sol kısmındaki "USB" seçilir.

Pardus

Usb seçildikten sonra bilgisayarda takılı olan hangi usb'nin algılanması isteniyorsa onu seçmek için sağ taraftaki ilgili butona tıklanır. Bu yolla bilgisayarda algılanılan cihazların listesi belirir. Bu listeden kullanılmak istenen cihaz seçilir.
Pardus

Son olarak da yapılan değişikliklerin onaylanması için "OK" butonuna tıklanır ve oturum başlatılabilir.
  • Paylaş