Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarımda 2 farklı disk alanı var ve bu 2 alanı sorunsuzca, risksiz, hata ve veri kaybı yaşamadan nasıl birleştirebilirim ve tek disk alanı oluşturabilirim?

İkinci disk alanında da veri var ise mutlaka veri kaybı yaşarsınız. Daha doğrusu veri kaybı yaşamamak için ileri düzeyde bilgisayar bilgisi gereklidir ve partition table kayıtlarına direkt müdahale gerekir ve bu işlem oldukça risklidir. Ancak ikincil bölümü geçici olarak başka bir yere taşırsanız Windows'un kendisi ile birlikte gelen Disk Management yazılımı ile bu alanı silip diğeri ile birlleştirme işlemini sorunsuz yapabilirsiniz. Birincil bölümdeki veriniz kaybolmaz ancak ikincil bölümdekiler kaybolur. Ama yedeklediğiniz ikincil bölümdeki verileri daha sonra buraya aktararak bu durumu da çözebilirsiniz. İkincil bölümde veriniz hiç yoksa aşağıdaki işlermler ile disk birleştirme işini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarıma sağ yıklatıp Manage (Yönet) linkine tıklayın:
PC (Personal Computer)

Storage kısmı altındaki Disk Management (Disk Yönetimi) kısmını seçin:
PC (Personal Computer)

Çıkan ekranda artık disk alanı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki 2 parçadan ikincisini silin (bu alana sağ tıklayarak Delete Volume seçeneği ile) :

PC (Personal Computer)

Artık boş bir disk alanını var. Sonra ilk disk alanına sağ tıklayıp Extend Volume seçeneğini seçin:

PC (Personal Computer)
Boyutu değiştirerek ve tüm disk alanı boyutunu girerek işlemi tamamlayın.
  • Paylaş
5

Unluckypod, teşekkür ederim. denicem. bi de, uzun zamandır format yememiş bir pc eninde sonunda yavaşlar mı?muhakkak format mı gereklidir tekrar eski hızına dönmesi için. aslında registry cleaner tarzı programlar kullanıyorum ve memnunum. ama eskisi gibi hızlı değil ara sıra takılıyor ve yavaşlıyor. yoksa bana mı öle geliyor onu da bilemedim, yani bu tarz programlar pc yi eski hızına kavuşturabilir mi, yani format atmama gerek yok mu bu anlamda?veya başka neler yapabilirim?

Serkan Köse, Çok uzun zamandır formatlanmayan makine icin yapılabilecek yegane işlemler Deffraggler ve CCleaner tarzı programlarla sık sık temizleme ve disk defragmantasyonu yapılması. Ancak işletim sistemi Windows olunca malesef bazı dezavantajlar var. Windows, bilgisayarınız kurulduğu ilk andan itibaren yaptığınız her kurulum, kaldırma, okuma yazma vs. işlemlerini registry'de saklar. Programı kaldırsanız bile bazı kayıtlar mutlaka tutulmaktadır. Bu yavaslamaya bir neden. Diğer nedenlerden en önemlisi ise diskteki silme, yazma işlemleri. Diske kayıt yazılırken sürekli bilgi kayıt bölgeleri değişmekte. Bu da zamanla hard drive'ınızda okuma yapan hızlı okuyucu kafalarının veriler arasında sürekli atlama yapıp gelmesine neden olur. Bundan kaçamazsınız (SSD kullanırsanız kaçabilirsiniz onun yapısı direkt RAM gibidir) ve hard diskinizden tırrrt tıtııırt tıır gibi sesle de bu kafanına sürekli hard drive diski içerisinde farklı yerlere gidip gelmesinden kaynaklanır. Malesef Wlndows NTFS ile bir aşama kaydetmiş olsa da hala dosya sistemi konusunda gerekli ilerlemeyi başaramadı. Size önerim belirli aralıklarla diskinizin imajını alıp, formatlayıp bu imajı geri yüklemeniz. Buna emin değilim ama imaj geri yüklenirken doğru sıralama ile diske yazılır diye tahmin ediyorum. Bu şekilde hem format atıp hem eski haline tekrar döndürmüş olursunuz.

Serkan Köse, Defraggler ve Ccleaner için: piriform.com

Unluckypod, tşk ederim...

Serkan Köse, Rica ederim..

Buna Ek olarak windows dışı yardımcı program olarak; Auslogics Disk Defrag 4.4.1.0 Disk Birleştirme programını önerebilirim. İndirme bağlantısı: tamindir.com/auslogics-disk-defrag
  • Paylaş