Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarımda "winword.exe" adlı bir program çalışıyordu cpu 50 gösteriyordu ve bilgisayarı bu yüzden yavaşlattı. Ben de görev yoneticisinden görevini sonlandırdım. Bana herhangi bir sorunu olur mu ileride?

Winword.exe, Microsoft Office Word programının çalıştırılabilir dosyasıdır (executable file) . Fakat işlemcinin yarısını tüketmesi anormal bir durumun mevcut olduğunu gösteriyor. Görevi sonlandırdığınıza göre o an word programını da kullanmıyordunuz ki programın kapandığından bahsetmemişsiniz. Muhtemelen dikkat çekmemek için kendini, Word programının exe dosyasının adı ile gizleyen bir virüs olmalı.

Eğer Windows 7 kullanıyorsanız, görev yöneticisinde ilgili göreve sağ tıklayıp "dosya konumunu aç" komutuna tıklayın. Programın çalıştığı klasör açılacaktır. Açılan klasörden durumu anlayabilirsiniz.
Eğer açılan klasör Office programlarının olduğu klasör değil ise yukarıda bahsettiğim durum doğrulanmış olacaktır.
Eğer açılan klasör Office programlarının olduğu klasör ise, muhtemelen bir virüs kendini Word programına enjekte etmiştir.
İlgili klasör, Office programının kurulu olduğu dizine ve program sürümüne bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber, şu dizin yoluna benzer olmalıdır:
C:\Program Files (x86) \Microsoft Office\Office12

Klasördeki exe dosyasını virustotal.com/tr adresine yükleyip taratarak, dosyanın zararlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çözüm olarak bilgisayarınızı bir antivirüs programı ile taratabilirsiniz.
  • Paylaş
Sorun olacağını sanmıyorum zaten büyük ihtimalle windowsu yeniden başlattığında yeniden aktif olacaktır.
Ekstra olarak şöyle bir çözüm var windows support'ta bir dene istersen belki winword.exe de sorun vardır
support.microsoft.com/kb/305166/tr
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR