Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarımı sesle kontrol edebilir miyim? Nasıl?

Ses işleme teknolojisinin ne noktada olduğunu göstermesi açısından lütfen sonuna kadar şu sunumu izlemenizi rica ediyorum:

  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Süper, çok değil kısa süre içinde bu kapsamda muhteşem icatlar görebiliriz.

Dikte, GVZ gibi türk yazılımlarıyla (türkçe konuşarak) kontrol edebilirsiniz.
  • Paylaş
Hem de nasıl :)

Çok gelişmiş programlar var, bireyselleşmedi henüz, bankalar, GSM şirketleri filan kullanıyor. (-muş.)

Şöyle ki, konuşanın konuştuklarını anlık neredeyse %100 doğrulukla metne döküyor, yok mikrofon algılamadı, dudağından uzaklaştır yakınlaştır, öyle söyleme böyle söyle filan yok, nasıl konuşursan konuş aynen öyle yazıyor anacım.

Sadece yazmak mı, ses analizi yapıyor program anlık, müşteri temsilcisini yönlendiriyor; kızgın, kibar, kaba gibi mesela...Kelime analizi yapmış konuşmalardan diyor ki şu kelimeler kesinlikle kullanılmayacak, o yüzden hepsi ''Anlıyorum, yardımcı olmaya çalışayım.'' filan diyor.

Şu an benim tablette Google sesle arama, muazzam doğru kullanışlı çalışıyor.

Zaten taa Office97 de bile vardı bu şeyler, pek fonksiyonel değildi, ingilizceydi, aradan geçmiş 16 sene...

Durun bakalım bahsettiğim programın tanıtım videosunu bulabilecek miyim?  • Paylaş
Evet edebilirsiniz. Özellikle aşağıdaki siteyi incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.
nuance.com/dragon/index.htm
Bu sayfada orta başlıklarda video var. Benim bugüne kadar gördüğüm en iyi yazılım bu konuda.
​​
  • Paylaş

Eğer bir Apple bilgisayar (iMac, MBP, MP 10.6.x, 10.7.x ve 10.8.x) sahibi iseniz; Apple Menüsü altında > System > Speech > Speech Recognition menüsü altından bilgisayarınızın kontrolünü ses ile gerçekleştirebilirsiniz. (iPhone 4S'teki siri mantığı yok henüz.)

  • Paylaş
Windowsun da bu konuya yönelik bir yazılımı var fakat türkçe hizmet vermiyor. Ben işletim sistemimi ingilizceye çevirmiş ve bir müdet kullanmıştım. -Ultimate sistemlerde sadece güncelleme alarak diğer sistemlerde ise baştan sistem kurarak dil değiştirebilirsiniz-. Windows Speech Recognition sayesinde istediğiniz programı açıp kapatabilir internette sörf yapabilir ve sadece yazmak istediklerinizi okuyarak bilgisayarınıza yazı yazdırabilirsiniz. Bunların hepsini yapabilmek için gerekli kodları program ilk çalıştığında size öğretecek ve bazı metinleri sizi tanımlamak için size okutacak. Ben beğenmiştim ancak ingilizce olmasından dolayı dilinizin yatkınlığıyla çok alakalı.
  • Paylaş
Nuance bu alanda çok büyük bir oyuncu. Türkçe konusunda çok başarılı sayılmazlar ama. Türkçe sesli komut konusunda Sestek (GVZ) var ama konuşma tanıma konusunda daha çok kurumsal projeler ile ilgileniyorlar. Bireysel kullanıcı için olan ürünleri başarılı değil
  • Paylaş
Biraz tarzanca olacak ama arduino ile edilebilir. Voice Shield'lar var. onu takın bir ses kaydedin ve arduino o sesi duyarsa X komutunu yerine getirsin başka bişi duyarsa Y komutunu yerine getirsin. Fakat işi konuşma anlamlandırma boyutunda yapacaksak o zaman ne kadar iyi sonuçlar alınır bilemem. En azından Türkçe'de. Yabancı dil için Google Now ve Siri var neden PC ye uyarlanmasın ?
  • Paylaş
Windows 10'da cortana gelecek onu bekle
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2878 Görüntülenme16 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları