Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarımın içinde neler var? Hangisi ne işe yarar?

Bilgisayar 3 ana kısımdan oluşur:

  1. Girdi Birimleri (Klavye, Mouse, dokunmatik ekran, vb.)
  2. İşlem Birimleri (Anakart, Hard Disk, vb.)
  3. Çıktı Birimleri (Monitör, Yazıcı, vb.)
Bu birimlerden en anlaşılmaz olanı İşlem Birimleri'dir. İşlem Birimleri kullanıcının bilgisayarda yapmak istediği herhangi bir işi gerçekleştiren sayısız parçadan oluşur. Tüm bu parçalar bir anakart devresi üzerine yerleştirilmiştir. Bu anakart bilgisayarı açtığınızda kasanın tabanına vidalı olan yassı büyük (kare veya dikdörtgen) devre kartıdır. Bunun üzerinde de yapması gerekenleri gerçekleştirebilmek için kullandığı çevre birimleri ile haberleşmesi için birçok soket girişi ve bu soketlere bağlı kablolar vardır. Bu anakart, CD, Hard Disk, Ekran Kartı ile haberleşir ve güç kaynağından da güç alır.


Donanım

İçerideki tüm kablolarda belirli bir renk dizilimi vardır ve bu renklerin anlamı evrenseldir. Anakart ve cihaz üzerindeki neredeyse herşey (3,3), 5 ve 12 volt ile çalışır ve gerek statik elektrik gerekse hattaki voltaj problemlerinin önlenmesi amacı ile kasaya ve toprak hattına topraklanmıştır. Kablolardaki renkler ve anlamları da şu şekildedir:


Donanım
Bu kablo anakart üzerine gider ve oradan tüm konnektörlerdeki ilgili kısımlara yayılır. Bu kablo dışında bir de tüm çevrebirimlerini beslemek için aşağıdaki kablolardan vardır.

Donanım
Bu kablolarda sadece 12V, 5V ve Toprak bulunur. Bu kablolar CD-ROM, Hard Disk, vb. parçaların güç kaynağı tarafından beslenmesini sağlar. Peki bu cihazlar elektriği alıyor ama içlerindeki veriyi anakarta nasıl taşıyorlar. İşte bunu sağlayan kablolar da şunlar (soldan sağa 1. SATA kablosu, 2. Normal besleme kablosunu SATA beslemesine dönüştürücü, 3. IDE Disket Sürücü arayüz kablosu, 4. IDE Hard disk veya CD-ROM sürücü kablosu ):

Donanım
Bu kablolardan da kasa içinde bolca görürsünüz :). Şimdilerde artık çoğunlukla SATA kabloları kullanılmaktadır onu da belirteyim. Gelelim bu parçaların anakart üzerindeki bağlantı yerlerine:

Donanım

Anakart üzerindeki büyük fan işlemciye aittir. Anakart üzerinde en çok iş yapan ve en çok ısınan kısım olduğundan fanı daima ayrıdır ve işlemcinin hemen üzerine bu fan yerleştirilir.

Donanım

Peki anakart üreten firmalar anakartları geliştirirken neden anakarta bağlı ek kart yuvası üretiyor. Hepsi anakartta olsa olmaz mı?. Bilgisayar teknolojisi ilerlerken bazı parçaların hızlıca değiştirilip daha iyileri ile güncellenmesi için bazı geliştirmeler yapıldı. Yani anakartınızın desteklediği bazı formatlar dahilinde üzerindeki bazı kısımları daha iyileri ile zaman içerisinde değiştirebilmektesiniz. Bu değiştirme işlemini gerçekleştirebilmek için de kart üzerinde yuvalar ve bu yuvalara takılan geliştirme kartları tanımlanmıştır. Bunlar PCI, AGP, PCI-Express, IDE, gibi isimlerle karşımıza çıkar. Bu yuvalara ekran kartı, hard disk, CD-ROM, DVD-ROM, Blue Ray okuyucu, Modem, Ses Kartı gibi isteğinize bağlı birçok özellik ekleyebilir veya mevcuttakini çıkarıp daha iyisini takabilirsiniz (UPGRADE). Burada sizi sınırlayan tek şey anakartınızın veriyolu ve yuvalardaki standartlardır. yani PCI kart çıkarırsanız PCI kart takmalısınız :). Aynı şekilde işlemcinizi de çıkarıp yenisini takabilirsiniz. RAM için de bu söylediklerim geçerli ( Bilgisayarda RAM ne işe yarar? ) ki en çok güncellenen parçalardan birisidir.

Yani bilgisayar; temel anakartı hariç her parçası güncellenebilen bir haldedir (anakart izin verdiği ölçüde). Tabi anakartı da güncelleyebilirsiniz isterseniz ama genelde bu en son yapılıyor. Bu yüzden bilgisayar alırken anakartın desteklediği işlemci ailesi, veri yolunun çalışma frekansları ve hızı gibi değerlere bakılarak alınırsa, ilerleyen zamanda güne uygun yeni bir bilgisayar haline getirilebilir. Masaüstü bilgisayarlarda malesef bu normal PC kadar esnek değildir ancak RAM ve Hard Disk değişimi ile bir nebze güncelleme sağlanabilir.

Bir de video özet ekleyeyim:

  • Paylaş
Cin var, bütün bilgisayarlarin içinde cin vardır. Bunlar öyle akıllıdır ki kendilerini elektronik devre elemanları şekline sokup materyal gibi davranırlar @serkan in ilk paragrafta bahsettiği işlem sırasına göre hiyerarşik bir yönetim biçimleri vardır. Sizi öylesine etki altına alırlar ki bir gun hayatınızı alt üst ederler. Işte ona da blue screen cini denir. En berbat ve kötülerin başında gelir ve genellikle format/c isimli efsun ile giderilir. Bir kağıda format/c yazılır, başımızın etrafında soldan sağa üç tur çevrilir daha sonra bir bardak suda 6 dakika bekletilir ve o su bir dikişte içilir başkaca çözümü yoktur blue screen cininin, diğer küçük yer açma problemleri için ise aşağıdaki linkten faydalı efsunları görebilirsiniz. Bilgisayar cin işidir.

inploid.com/post/windows-klasorunu-temzi...
  • Paylaş
5

Serkan Köse, TV değil miydi o yav içinde cin olan :)

Hakan, Çeşit çeşit üstad bunlar, fıstık cini bile var, birden nasıl bitiyor bar da fistik hiç düşündün mü.

Bak bu konuda da bir cin vakası işlemişim :)

Serkan Köse, :) görmüştüm bunu hatırladım şimdi...

Hakan, Korkunç bir hayatımız var. Boooooo :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2919 Görüntülenme12 Takipçi3 Yanıt