Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayarla ilk tanışmanız nasıl oldu? Nasıl bu alana girdiniz?

Ben bilgisayarı ilk gördüğümde 10 yaşındaydım ve okul müdürünün masasındaydı. İlk dokunduğum klavye okulun deposunda, kapalı duran bir bilgisayara aitti ve bozulur mu ki heyecanımı çok net hatırlayabiliyorum. İlk internet kafe deneyimim, benden yaşça büyük bir abimin beni internet kafeye götürmesiyle oldu ve açıkçası ekranın sağ üst köşesinde(kapat, küçült zımbırtıları) bulunan, sembollerden korktuğumu hatırlıyorum. Oraya basınca bir şey olur mu ki diye :)

Birey olarak ilk internet kafe deneyimde, hiçbir şey bilmediğim için, bilgisayarda açık olan mirc 'te merhabayı 5 dk. yazmamla başladı. İlk etkileşimim buydu. Daha sonra, paint'i gösterdiler bana, çok uzun bir süre internet kafede paint kullandım :) 5. Sınıfta nihayet bilgisayar lab. kuruldu ve ben bilgisayarı açıp kapatmayı öğrenmiş oldum. Word'le tanışmam da o yıllara dayanır. 6. Sınıfa geçtiğimde çok yakın bir tanıdığımız bilgisayar aldı. Windows 98 kuruluydu ve dial up bağlantı ile internete bağlanıyorlardı. Dial up sesini ve Google diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim :). Ağlaya ağlaya eve bir bilgisayar aldırdım ve monitor çok ısındığında bilgisayarı kapatıyordum. Bilgisayarı kuran abi winamp'ı gösterdi ve 20 gb. harddiskli bilgisayarımda müziklerin nerede olduğunu :) Candan erçetin sevgim de bilgisayarımda ki ilk şarkıların ona ait olmasındandır. Demo bir kaç oyunla 1 yılı geçirdim. Paint ve word'de de epey ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Bir gece word'de animasyonları keşfettim. Benim dönüm noktam o animasyonlardı ve ben nasıl istersem öyle çalışıyorlardı. İlk para kazanmalarım da bu yıllarda oldu bilgisayardan, arkadaşlarımın ve bizim oradaki üniversite öğrencilerinin dönem ödevlerini, tezlerini yazdım ama ne yazdım. Sayfalarca, sayfalarca yazdım. Buradan kazandığım paralarla ve bizim oraya kurulan migrosun sayesinde, pcnet dergileri ile tanıştım.

Dergileri düzenli takip ettim, programları kurdum, demo oyunları oynadım ve cd içerisindeki html dosya'yıyı kurcalarak ilk merhaba dünya uygulamamı farklı şekilde yazmış oldum :) Artık liseye nereye gideceğimi biliyordum. Hazırlıkta bilgisayar donanıma dair çok az şey bildiğimi diğer arkadaşlarımdan öğrendim ve lise hayatım boyunca okul çıkışında bilgisayarcılar da çalıştım. Tozlu kasanın ne demek olduğunu en iyi ben bilirim. Tohum atsak, filizlenirdi. Meslek lisesinde ilk "Merhaba Dünya" uygulamamı basic ile yazdım. İnternet kafeler artık araştırma yeriydi ve cd yazdırma ve cd parası çok gidiyor diye, yazılıp silinen bir dosya ile notları eve götürüp çözmeye çalışıyordum. Çözemezsem tekrar kafeye gidip, çözüm buluncaya kadar o cd ile gidip geldim ve bisiklette ustalaşmamda o internet kafe yolllarını arşınlamam ile oldu. Neyse ki daha sonra usb bellek diye bir şey çıktı. Harçlıklarımdan biriktirdiğim 55 lira ilk usb belleğimi aldım. 512mb o zaman için en pahalısıydı. Şükür sonra cd olayından kurtuldum.

Eve internet bağlatmam lise 3 'te falandı sanırım ve dial up'ı kendi evimde hiç kullanamadım. Çünkü o yakın tanıdıklarımızın telefon faturası 600 milyon gelince, babam asla izin vermeyeceğini o zaman söylemişti :) Daha sonra yazılıma dair öğrendiğim her şey okul ve kaliteli öğretmenlerimin sayesinde oldu. Kendi başıma yaptığım ilk programım, annemin yemek tariflerini kaydeten bir pascal yazılımıydı. Macromedia flashı help menüsünden öğrendik biz sınıfça, hocamız japonca değil ya okuyun öğrenin oradan demişti :) Flash'ı öğrenmiş olmam da ikinci dönüm noktam olmuştur. Pascal'da dikdörtgenden buton yapıp sonra flashta çok şekil işler çıkarıyor olmanın ne demek olduğunu az çok anlamışsınızdır :) Ama öldüler işte hep :) Flashı ve actionscript aşkımdan olsa gerek, javascript, html5, css3 falan hiç sevmem ben. Flash başkaydı. Benim bilgisayar maceramda böyle bir şey :) Son olarak, lise yıllarında çalışırken kullandığım cd çantası hala duruyor bende, windows xp'ler sata kurulum notları falan filan :) İleride çocuğum olursa ona vereceğim :)
  • Paylaş
Lise birinci sınıftaydım. Sene 1999. Bilgisayar derlerdi o zamanlar çok nadir insanlarda bulunurdu. Önce bilgisayara olan hevesim oyunla başladı. Babam bana ilk bilgisayar aldığı zaman açtım içini. Bu bilgisayar nedir diye söküp bozmuştum ve ondan sonra 2 kez bilgisayarımı serviste yaptırmıştım. Sonra ilgim donanıma yöneldi, sonra bilgisayarlar arası sörf yapmaya sonra da malum bu seviyeye getirdi bizi.
  • Paylaş
Çocukken atarimiz vardı,ördek falan vururduk tabancayla,en eğlendiğim oyundu belki de.Sonraları tabi ki atariden daha güzel şeyler olduğunu ve daha güzel oyunlar oynayabileceğimiz konuşuluyordu..Tabii o zamanlar pahalı olduklarından hemen alamadık,biraz vakit geçtikten sonra amcam sayesinde bizim evde de bir tane vardı,ilk yaptığımız şeyi hatırlamıyorum ama nasıl oyun bulabilirim bu sorunun cevabını aradım hep..O günden beridir bilgisayardır tutturmuş gidiyorum,bakalım sonumuz nereye varacak..?
  • Paylaş
Abim bilgisayar kursuna gidiyordu bende onun kitaplarından merak saldım neymiş bu bilgisayar diye. Sonra yalvar yakar babama aldırdım. Kurcala kurcalaya öğrendim hala daha kurcaliyorum :)
  • Paylaş
İlkokul yıllarımda arkadaşın biri fifa 2002 oynamaya götürmüştü orada tanıştık o gün bugün bir türlü kopamadık birbirimizden çok seviyoruz birbirimizi :)
  • Paylaş
Henüz 7. sınıftaydım sanırım liseye giden ablamın bilgisayar dersi kitabı ile idi sanırım ilk tanışmamız : henüz bilgisayarım yoktu ama kitaba göz atmak bile eğlendiriyordu insanı sonraları zaten her eve geldiği gibi bizede uğradı bilgisayar : o uğradı ama evde tek başına pek olmuyordu - bu yüzdendi sanırım internet kafeler ve oralarında tozunu yuttuk - : google, sosyal paylaşım siteleri ve tabii ki oyun derken daldık iyice içine : bir yerden sonra "oğlum yeter gözün bozulcak " lafları gelmeye başladı : ve bir sınav sonrasında bir okulla beraber yönümüzü tamamen buraya çevirdik artık "sabah akşam bilgisayardasın" lafına artık büyük bir bahanemiz var ve artık onsuz olmaz ..
  • Paylaş
1999'da (ben ilköğretim 2. sınıftaydım) okula bir tane bilgisayar labaratuvarı açılmıştı. Hatırladığım kadarıyla ilk orada görmüştüm bilgisayarı. Bilgisayarla ilk tanışmam ise 2002 yılında (4. sınıftım o zaman) okul labaratuvarındaki windows 98 işletim sistemli bilgisayardı. O zamanlardan sonra bilgisayara karşı ilgili olmaya başladım. Liseyi Anadolu Teknik Lisesinde okudum. Şu an Fırat Üniversitesi'nde Yazılım Mühendisliği öğrencisi olarak kendimi bu alanda geliştiriyorum.
  • Paylaş
Aslında ilk olarak bir oyunla başladı.Sonrasında Teknik bir lisede Bilişim Tek. Bölümünü kazanınca tam olarak tanıştım.Sonrasında YTÜ BÖTE'ye gelince alana tam anlamıyla girmiş oldum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1194 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt