Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgiyi mi deneyimi mi daha önemli görürsünüz?

Her ikisi de önemli bence ancak sıraya koyacak olursak bence deneyim daha önemli. Bilgi elde edilmesi kolay bir şey olmasa da, günümüzde herhangi bir konuda bilgi edinmek çok zor değil (çok spesifik konular dışında). Ancak, deneyim kolay bulunan bir şey değil. Deneyim, yaşanarak ve tecrübe edilerek edinilen bir şey. Dolayısıyla, bir konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, ancak o konuyu tecrübe etmeden (yaşamadan) öğrenemeyeceğiniz bir çok şey vardır.


Örneklendirecek olursak, yazılım geliştirme ile ilgili sayısız bilgi kaynağı vardır. Kitaplar, CD'ler, internet siteleri, eğitim videoları.. vs. Bu kaynakları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu kaynaklar size muhtemelen sadece yol gösterecektir, yani kapıyı aralayacaktır. Ancak, işin sonunda neyi nasıl yapacağınızı, yaptığınız projeye göre en iyi modelin ne olduğunu, yada proje içinde neyi en hızlı ve performanslı çözümleyeceğinizi ancak tecrübe ederek, yada tecrübe etmiş birilerinden öğrenerek gerçekleştirebilirsiniz.


Kısaca, bence; bilgi kolay elde edilebilir, ancak deneyim elde etmesi zor bir olgudur.

  • Paylaş

Bilgi iki şekilde oluşur.Eğitimle ve yaşanılan deneyimlerle ki bu her zaman daha etkilidir.Yani bilgi ve deneyim her zaman birbirini tamamlar.Ben deneyimi daha önemli görürüm ve yaşayarak öğrenmekten yanayımdır.Örneğin okul hayatımız boyunca öğrendiğimiz bilgiler bizim mesleğimizi iyi bir şekilde yapmamız için yeterli değildir zaten bu yüzden de staj yaparız.Yalnız tecrübe insanı bazen öğrenmekten alıkoyuyor.Ben yıllardır bu işi yapıyorum diye kendini öğrenmeye kapatabiliyor insan.Her zaman,herkesten öğrenilecek şeyler olduğu da unutulmamalıdır.

  • Paylaş

Öğrenilen bilgi onu ne kadar hayata geçirebildiğin oranında değerli iken, tecrübe ise sadece yaşanmasının ötesinde deneyiminden öğrenilen dersler kadar anlamlı olurlar.


Yani aslında bu iki olgu birbirinin karşısında duran kavramlar değil, aksine karşılıklı beslenen ve içe içe olduğu kadarıyla etkili olabilen yaşam kaynaklarıdır.

  • Paylaş
Deneyim çünkü bilgiyi öğrenirsin ama deneyimle neyin nerde yanlış olduğunu daha iyi öğrenir bir daha başına gelmesini engellersin
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1894 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt