Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimde yapılan çalışmalara göre insanın ne zaman öleceğini (ihtimal) ve hangi hastalıkları geçireceğini tahmin etmek mümkün olacakmış. Siz böyle bir şey ister misiniz? Yani ne zaman öleceğinizi ya da hangi hastalığı geçireceğinizi öğrenmek ister miydiniz?

İlk başta isterdim diye yazmak geçti içimden, biraz düşünüce zamanın nasıl hızlı geçtiğini ve sürprizlerin bu geçişi yavaşlattığını (psikolojik olarak) hayatı sevdirdiğini fark etim.

Yani 2014 şubatta öleceksin deseler o tarih şıp diye gelir ve sona yaklaştıkça telaştan beynim yanar sanırım.

Hayatı seven ve oldukça uzun yaşamak isteyen birisi olarak sanırım bu işten çok hoşlanmazdım.

Diğer yandan zaman yaydığım meseleler var, sonu bilmek belki onları hızlıca yapmamı sağlardı ve işe yarardı.

ne pis bir çelişkiymiş yahu :)
  • Paylaş
2

Ramazan Altun, Aslında bende çeliş ki içerisindeyim hani ölüm illa ki gelirde davetsiz bir şekilde gelmesi sanki daha iyi gibi ama tabi ki insanlara göre değişir. Bu dünya da güzel şeyler ekenin bir korkusu olmazda ama diğer kesimin korkusu olur bile bile ölümü beklemek zülüm olur o zaman.... Ama hastalık için öğrenmek isterdim en azından geçireceğim hastalık için savaşırdım ve yarınlara ertelemek istediğim şeyleri hallederdim bir nevi gözüm arkada kalmazdı en azından... çelişkiler insanı bulandıran şey....

Hakan, hastalık bahsini atlamışım; ölüm ağır basmış demek ki :)

Bence bu bilinmeden önceki halde belki bulunabilirse de bilindikten sonraki durumlar, tarihi değiştirecektir... Eğer öyle olacaksa herkesin en yakınına bu söylenebilir. Bu sayede kişinin bunu duyduktan sonraki fizyolojik değişiklikleri önlenmiş olur... Bunun yanında bunu pek de gerçekçi bulmuyorum. İnsan eylemleriyle vardır ve eylemlerine göre çizer programını... Hayat bir çorap söküğü değil ki... Spor yapmayan bir kişi vücuduna zarar verir. Ama bugün başlarsa ve düzenli yaparsa sporunu, değişecektir... E o zaman bir şeyi öngörmek için yaşamın bir K sabiti olması gerekir!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

639 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt