Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimi sevmek için neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Gerekse geçmişte lise sayısal bölümünde yaşadığım nahoş tecrübeler , gerekse bu sebepten ötürü aldigim kırık notlar yüzünden bilimden, fenden soğumuş durumdayım. Ama teknoloji çağında yaşıyoruz , o yüzden bilimi sevmek gerektiğini düşünüyorum. Böyle yanlış bir eğitim sistemi içerisinde bu bilim nasıl sevilir ? Tavsiye verir misiniz ? Nereden başlamalıyım, ne yapmaliyim ?Düzenle
Öncelikle "bilim" algısının fen, matematik, uzay araştırmalarından ibaret olması bence değiştirilmesi gereken bir bakış açısı. Eğer ki amacın illa ki bu pozitif bilimleri anlamak ise o ayrı tabi. Bilimsel yaklaşım herhangi bir alanda gerçekleştirilebilir, gerçekleştirilmelidir. Buradan hareketle en önemlisi gündelik hayatında kafanı kurcalayan herhangi bir şey üzerine araştırmaya başlamak bence en basiti. Örneğin; TV'nin neden bu kadar çok izlendiğini mi merak ediyorsun, bunun için bir dolu sosyal teori var bunlarla başla. Ya da internet teknolojileri mi, mantarlar nasıl mı yetişirilir, arabesk müzik Türkiye'de neden bu kadar çok seviliyor vs... Merak meselesi burada yatıyor bence, disiplinleri anlamak, bilimsel yaklaşımı anlayabilmek ve gerekirse onu eleştirebilmek.
  • Paylaş
1

Kufu , Ben de tam bundan bahsedektim ☺

Felsefe dahil bir çok alanda nereden başyacağınıza karar veremiyorsanız size tavsiyem ODTÜ yayınlarının çocuk setleridir.
Anlatımlardaki sade seçiciliklerinden dolayı öğrenme çağındaki çocuklar için her daim tavsiye ettiğim setleri vardı bu yayınevinin.
Bilim için ise yayınevinin şu linkine bir göz atabilirsiniz.
odtuyayincilik.com.tr/kategori/liste/coc...
  • Paylaş
Sevmek gerektiği için hiç kimse bir şeyi sevmez. Sevmek geçmiş deneyimlerle ve kişiliğiyle alakalı olan bir şey. Ben maviyi severim bir başkası farkı bir rengi. Bir şeyi sevmenin bir tarifi olduğunu düşünmüyorum. Eğer olsaydı bilgisayarlara sevmeyi de öğretirlerdi. Biyografi ve belgesel seyredin. Eğer bazı duygular hissediyorsanız seviyorsunuz demektir. Veya hayalinize ulaşmanın bir yoluysa. Başarılı olamamanız için hiçbir neden yok. Başlangıç düzeyinden profesyonel düzeye kadar öğrenmeye başlayın. Eğer gerçekten seviyor ve başarmak istiyorsanız; her soruyu çözemeyeceksiniz belki ama sonunda başaracaksınız. Ayrıca bilim çok geniş bir tanım bilimde başarılı olmak için gerekli temeli aldıktan sonra bir alan seçip üzerinde yoğunlaşmalısınız.
  • Paylaş
Belki şiir yazmalısın.
  • Paylaş
2

Ayperi95, Ne alaka şiir yazmak ?

Birkan Aydin, Şiir yazmak görmeni sağlayacaktır. Detayları gördüğünde nedenlerini araştırma gereksinimi duyabilirsin. Hepimiz ağaca bakarız ama aynı şeyleri göremeyiz. Şiir yazarak ağaçta yorgun bir dede görebileceğin gibi, yine aynı ağaca bakarak üzerinde yaşayan canlıları görebilirsin. Belki o canlılardan biri sana bilimi sevdirebilir. Bilimin bir sürü alt kategorisi var. Hangisini sevmek istiyorsun. Belki de bilimsel zımbırtılar senin ilgini çekmeyecek, sözel de daha iyisindir. Belki de sadece şiir yazman yeterli olacak.

Youtube de evren videoları seyretmeni tavsiye ederim. Her belgesel beni ayrı etkiliyor. Birde Cosmos 2014 ü öneririm.
  • Paylaş
Sanırım işe Merak etmekle başlayabilirsin gerisi kendiliğinden gelicektir (:
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

610 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları