Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimin hiçbir zaman açıklayamayacağını düşündüğünüz bir şey var mıdır? Varsa nelerdir?

Bilim, bilimsel yöntemle açıklanacak her şeyi açıklayabilir. Bilim önemlidir, gelişmemiz büyük ölçüde bilimin gelişmesine bağlıdır, büyük bir birikim, akıl yürütme ve yöntem topluluğudur ama bilim her şey değildir.

Örnek isterseniz, insan düşüncesini ve davranışlarını fiziksel dünyayı açıkladığı gibi açıklayamaz.
  • Paylaş
Sokrates'in cevabını bulamadığı soru "Bu dünyaya neden geliyor ve bir süre sonra neden yok oluyoruz?". Her şeyden önce bilim nedenin cevabını bulamaz ancak nasılın cevabını bulabilir. Binlerce yıldır nedenin cevabı arandı ama nasılın cevabı aranmaya başlanılınca ortaçağ kapandı ve kısa sürede nasıl bir gelişme oldu, şu anda bunu görüyoruz. Başa dönecek olursak insan neden gelir dünyaya sorusunun cevabı yoktur Allah dersin kul olmak dersin. Neden kul olmak dersin cevabını Allah öyle istedi diye alırsın. Allah niye öyle istedi dersin ve akıl orda biter.
  • Paylaş
Bilim herşeyi açıklayabilir, tabii ki bilimi kullanan insanların açıklayabileceğini kast etmiyorum. Evrendeki tüm olaylar bilimsel bir zeminde ve düzende gerçekleşir aksi halde kaos olur, kaldı ki kaosun bile kendi içinde bilimsel dayanağa ihtiyacı vardır.
  • Paylaş