Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimsel denizcilik ve gemi adamları yetiştirme kursunun içeriği nedir?

  • Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri
  • Temel İlkyardım
  • Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele
  • Personel Güvenliği
  • Sosyal Sorumluluk
  • Can Kurtarma Araçlarını Kullanma
  • Deniz Güvenlik Temel Eğitimi
Denizcilik

  • Paylaş
Lisans veya önlisans eğitimi alarak denizci oluyorsunuz. Yani üniversiteye gidiyorsunuz, evrensel yöntemler ders müfredatınıza giriyor, böylece eğitim bilimsel bir hale dönüşüyor.

Yüksek öğrenim kurumları YÖK'e bağlı oldukları için YÖK'ün zorunlu kıldığı dersler de alınıyor (İnkılap Tarihi, Türk Dili ve İngilizce) Eğitimin ana kısmını IMO'nun (Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün) olmasını istediği müfredat oluşturuyor. Buna kısaca STCW (Seamen's Training Certification and Watchkeeping, Gemi adamlarının Eğitimi, Sertifikalandırılması ve Vardiya Usulleri) deniyor. Ülkemizde 1995 yılından itibaren uygulanmaya başlandı.

Denizcilik mesleği ana hatlarıyla makine ve güverte diye ikiye ayrılır. Makine bölümünde öğrenim gören öğrencilerin müfredatı, mühendislik fakültelerinin makine mühendisliği bölümünde öğrenim görenlere yakındır. Güverte bölümünde ise ağırlıklı ders seyir dersidir. Bunun yanında gemi manevrası, yük istif gibi dersler de okurlar. Her iki bölümde de hukuk dersi olmasına karşın, güverte bölümü mezunları geminin hukuki işleriyle meşgul olacakları için onlar daha ağırlıklı okurlar. Her iki bölümde de matematik ağırlıklı olarak kullanılır.

Bir de bu bölümlerden olmayıp, açık denizde çalışmak isteyen diğer meslek mensupları için intibak eğitimi vardır. Örneğin bir gemi inşaa mühendisi, makina mühendisi STCW'nin öngördüğü bazı dersleri alır, stajını yapar, sınava girer.

Tüm bu eğitimler denizde çalışmak için yeterli değildir. Ece Naz Sonat'ın belirttiği eğitimler alınarak sertifika sahibi olunur.

Akademik diplomadan sonra bir de 'ehliyet' sınavına girilir. Belli çalışma kıdemi sağlanınca, resmi olarak kıdem alabilmek için belli zamanlarda tekrar 'ehliyet' sınavlarına girilir (Örneğin uzakyol vardiya mühendisi, belli bir çalışma süresinden sonra uzakyol ikinci mühendisi sınavına girmeye hak kazanır)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

766 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları