Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimsel istatistiklere göre İstanbul'da olacak şiddetli bir depremin sonuçları nelerdir?

Celal Şengör bir röportajında bakın ne diyor:
"Biz İstanbul’da maksimum 7,6 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Böyle bir depremde, 50-100 bin arasında bir ölüm rakamı tahmin ediliyor ki bence bu tahmin çok iyimser. Toplam 800 bin binanın yüzde beşinin yani 40 bininin dümdüz olacağı da öngörülüyor. Yüzde 7,9’luk depremde ise ölü sayısı ve yıkım çok daha büyük olur. Ayrıca İstanbul’da sekizden büyük deprem de olmaz. Burada o kadar büyük bir birikim yok. Yanal atımlı faylar da o kadar büyük deprem üretmiyorlar. 500 yıl sonra da olsa deprem gene sekizden büyük olmaz."
...

"Eğer fay parçalı kırılırsa, depremler daha kısa ve daha küçük olacak ama hiçbiri yedinin altına inmeyecek. Fayın parçalı kırılması iyi değil. Çünkü arka arkaya iki büyük deprem yaşanır bu durumda. Üstelik bir üçüncüsü de gelebilir. Çınarcık’ta yedi büyüklüğünde bir deprem üretecek olan fayların da İstanbul depreminden sonra kırılma ihtimali var. Çınarcık’taki fay kuzey güney atımlı bir fay. Bu yüzden etkisi İstanbul’un içine kadar uzanabilir. İstanbul depremi sahilleri çok kötü etkileyecekken, Çınarcık depremi İstanbul’un içlerine kadar yayılabilir. Bu deprem 1894’tekine benzer ki, çok tatsız bir manzarayla karşı karşıyayız demektir o zaman.
...
"-İstanbul’daki son büyük deprem ne zaman olmuştu?
-1766’da oldu. Fatih Camii olduğu gibi aşağıya inmiş. Ama İstanbul’da en büyük deprem felaketi 1509’da yaşanmış. Tsunami olmuş, surlar yıkılmış.
Ben yine 1509’daki gibi olacağı kanaatindeyim.
Bazı jeologlar Marmara’nın altında aslında o kadar büyük bir fay olmadığını söylüyor."
...
"-İstanbul’un deprem tehlikesini hafif bir depremle atlatma ihtimali var mı?
-Yok. Tarihte hiç olmadı öyle bir şey."
  • Paylaş
California dan 7 sene önce falan yabancı bilimadamları bu sorunun cevabını bulmak için istanbul a gelmişlerdi ve gerek binaları gerekse zeminleri incelemişlerdi. zemin konusunda çok sıkıntı yok da(örneğin, özelikle kadıköy bağdat caddesi hattı ve çevresi kayalık olduğundan hiç problem yok)binalar olarak eski binalar için ümitsiz konuşmuşlardı özellikle taksim ve çevresinden uzak durun deprem olduğunda derim ben, adamların dediğine göre. tabi depremi öngörmek mümkün olmadığından, sadece şansınıza güvenmekten başka çaresi yok insanın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

403 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları