Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimsel olarak Big Bang öncesi hakkında neler bilebiliriz?

Ve Allah, Bilimi yaratmaya karar verdi, vesile olsun diye BigBang ı yarattı diyorum.

Bilim de BigBang ile doğduğundan BigBang öncesine bilimsel bir açıklama gelemez.

Tekrar bir okudum yazdıklarımı walla güzel bir teori olmuş : -) en az BigBang kadar. : -)
  • Paylaş
Sadece şu anda bulunduğumuz evrenin bize sunduğu verilerle bilimsel araştırma yapabiliriz. Uzay ve zaman içinde yer alan, çoktan yok olmuş veya daha var olmamış, bilinen ve bilinmeyen ölçülebilecek her türlü enerji, parçacık, kuvvet, vb... Bir şekilde bütün sırları ile gün gelip bilim tarafından çözülebilir belki de... Yani bulunduğumuz evrenin tüm sırlarına gün gelip de ulaşmamız teorik olarak mümkün.

Ancak çözülmek istenen problem evrenin var olmadığı bir dönem hakkında ise; bu mümkün değil. "Zaman" kavramının da Big Bang'den sonra ortaya çıktığını kabul edersek, "O An'dan öncesi" diye bir şey zaten hiç olmadı. "Önce" ve "Sonra" kavramları da Big Bang ile ortaya çıktı. Yani "zaman"ın da Big Bang ile birlikte yaratılmış olduğu teorisinin doğruluğu halinde, söyleyebileceğimiz hiç bir şey yok aslında.

Ancak günümüzde birden fazla Big Bang teorisi bulunuyor. Bu teorilerin isimlerini şu anda hatırlamıyor olsam da; bazıları, "Big Bang Öncesi" kavramına aslında bir şekilde izin veriyor.

Teorilerden birisi söyle; şu anda bulunduğumuz evren aslında birden fazla başka evrenin kesişmesi ile oluşuyor... Yani şu andaki evrenimizde var olan ve var olamayan tüm parçacıklar, sonsuz kombinasyonlarla birleşerek bir birine hiç benzemeyen sonsuz sayıda evrenler oluşturuyorlar. Bu evrenler birbirleriyle kesişerek daha da fazla sayıda kombinasyonlar ortaya çıkarabiliyor. Bizim evrenimiz de bunlardan birisi. Big Bang de, iki veya daha fazla evrenin birleşme anıydı. Bu teorinin doğruluğunu kabul edersek; "zaman" kavramının bu evrenden önce de var olduğunu ve tüm evrenler için ortak bir kavram olduğunu kabul etmiş oluruz. Ve o zamanlara ait diğer evrenlerdeki durumu bir şekilde bilimsel olarak inceleyebiliriz.

Bir diğer teori ise şunu söylüyor; evren sürekli bir döngü halinde önce genişleyip daha sonra kendi içine çökeliyor. Şu anda evrenimizin sürekli ivmelenen bir hızda genişliyor olduğunu biliyoruz. Teori, bu genişlemenin eninde sonunda bir yerde duracağını ve tekrar kendi içine geri çekilme şeklinde ters yönde ilerleyeceğini söylemekte. Ve bunun ilk defa olmadığı; sürekli bir döngü halinde Big Bang'ler halinde süre geldiğini söylemekte. Bu durumda ise; birebir Big Bang anında "zaman" kavramı olmasa bile, "Eksi Zaman" diyebileceğimiz, bizden bir önceki evrene ait zaman bulunmakta... Bizden bir önceki evrenin verilerine teknik olarak ulaşamayacak olsak bile; teorinin gerçekliği ispatlanırsa, bilimin önceki evren hakkında söyleyebileceği birçok şey yine de olacaktır.

--
  • Paylaş
Bilimsel olarak big bang öncesi hakkında hiçbir şey bilemeyiz. Zaten big bang'de henüz kanıtlanmamış bir teoridir. Hatta bir ateist olarak öncesinin tanrı olduğunu iddia etsem ateistliğimden hiçbir şey kaybetmem :)
  • Paylaş
5

Belgi Saygı, :)) Kesinlikle kaybetbetmezsiniz.

Uğur Çakmak, Ateizmle ilgili farklı bir bakış açınız varsa bilmek isterim :)

Şaman, Mübalağa sanatı diye bir şey var :)

Bilimsel olarak big bang öncesi hakkında sadece tahmin yürütebiliriz.
Big bang anını bile şu anda belirleyemiyoruz zaten. Sadece Süper Sicim Teorisi bir öngörü sunsa da ispatlanmaktan çok uzaktır.
Big bang anını bilebilmek için bile Genel Görelilik ile Kuantum Mekaniğini birleştirmek gerekiyor. Fakat bu birleştirme sırasında kütleçekim ve kütle gibi bazı nicelikler sonsuz çıktığı için başarılamıyor.

Bu iki teorinin arasındaki farklar ve neden birleştirilemediğine dair yazı yazmıştım.

erhankilic.pro/genel-gorelilik-ve-kuantu... .
  • Paylaş
Hala tartışılan bilimsel, felsefik ve dinsel bir konudur... Ve tartışılmayada devam edecektir... ... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

319 Görüntülenme13 Takipçi5 Yanıt