Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilinç ve bilinçaltı arasındaki ilişki nedir?

Bilinç ve bilinçaltı zihnin iki faaliyet alanıdır. Bilinç, duygu, düşünce, anı, sembol, iç ve dış dünyanın farkındadır. Bilinç, zihnin akıl yürüten ve seçim yapan tarafıdır. Tüm kararları bilinç sayesinde alırız. Bilincimiz bilgileri beynin sol tarafına düzenli bir şekilde işler. Beynin sol tarafı aynı zamanda sinir sistemimizi de kontrol eder. Bilinçaltı veya sağ beyin anıları depolar, organize eder, olayları hatırlar ve deneyimleri işler. Bilinçaltı yaratıcı ve duygusaldır.

Bilinçaltı, sezgiler yoluyla algılar. Uyku gibi bilincin faaliyet göstermediği durumlarda ortaya çıkar. Bilinçaltınız, kendisine ilettiğiniz mesajları veya bilinçli olarak inandıklarınızı kabul eder. Düşüncelerin iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olduğunu düşünmez ve karar vermez. Olduğu gibi alır ve saklar. Rüyalarda, şok durumunda, baygınlık ve sinir krizi durumunda bilinç devre dışı kalır ancak bilinçaltı uyumaz.

Bilinç ve bilinçaltı arasındaki bağı, Vera Peiffer güzel bir şekilde açıklamıştır. Düşüncenin bir buz dağına benzediğini, denizin üstünde kalan kısmın bilinç, altında kalan ve büyük derin kısmının bilinç altı olduğunu söylemiştir.
Bilinç
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1236 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Bilinç ile bilinçaltı arasındaki farklar nelerdir?