Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilinçaltı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

 1. Bilinçaltı genelleme yapar. Bir kedi size zarar verirse tüm kedilerin zarar vereceğini düşünür.
Bilinçaltı

2. Değişimden hiç hoşlanmaz.
3. Rüyalarla kendini düzenler.

Bilinçaltı

4. Sembollerle konuşur ve kelimelerden çok resimlere tepki verir.
5. Kollektif bilinçaltı ile bağlantısı vardır. Bu nedenle diğer kişilerin bilinçaltından etkilenir.
6. Şakaya bakışı düzdür. O herşeyi söylendiği gibi algılar.
7. Duygularınız bilinçaltınızda çağrışım yapar ve verdiğiniz kararlar bundan etkilenir.
8. Siz uyusanız da, dinlenseniz de o çalışır.

Bilinçaltı

9. Korkularınızı yükseltebilir ve bu da kaygılı bir kişi olmanıza neden olabilir.
10. Eğer birine karşı içten içe nefret besliyorsanız bilinç altınız bunu herhangi bir zamanda açığa çıkartabilir.
11. Bilinçaltı şüphelenmez ve sorgulamaz. Bu nedenle bilinçaltı ile oyun olmaz diyebiliriz. Hata ile kayıt edilen bir şeyin tersini kabul ettirmek çok daha uzun sürebilir.

“Öyle insanlar vardır ki yaşamlarının gerçek anlamı, gerçek önemi bilinçaltındadır. Bilinçli zihinleri aldatmadan ve yanılgıdan ibarettir.” Carl Gustav Jung

12. Bütün psikolojik sorunlar bilinçaltı tarafından meydana getirilir.
13. Bİlinçaltı size şimdiyi yaşatırken geçmşi de yaşayabilir. Psikolojik sorunlarda olduğu gibi ciddi travmaların da kaynağı olabilir.

Bilinçaltı

14. Bilinçaltı zaman algısına sahip değildir. Bu da özellikle çocukların eğitimi esnasında ödül/ceza sisteminin zamanlamasının doğru yapılmasını gerektirir.

Bilinçaltı

15. ve Asla başarısızlığı kabul etmez, etmeyecektir...
16. Alışkanlıklarımızın kontrolü tamamen kendisindedir. Çok ısrarcı ve sabırsızdır, istekleri hemen olsun ister.
17. Bütün anılarınızı, her anı kaydeder.
 • Paylaş
Zihnimiz %10 bilinc, %90 bilincaltimidan olusuyor simdi gelin farkina bakin

Bilincin Ana Islevleri
 1. Zihnimiz iradenin yeridir
 2. Mantik yurutur, Akilci karar vermeye saglar
 3. Farkindaligi gelismistir
 4. Espriyi, alayi anlayabilir
 5. Bilhiyi seri halde isler
 6. Duyusal girisleri analiz edip degerlendirir
 7. Yavas ve belirsizdir
 8. Yeni seyleri denemeye ve ogrenmeye meraklidir
Bilincaltinin Ana Islevleri
 1. Hatiralarimizi depolar: Bilincalti zihin hatiralarin depolanmasini programlar. Hersey bilincaltimiza sadik bir sekilde kaydedilir.
 2. Tum hatiralarimizi duzenler: Bilincalti zihin sinir sisteminde, vucutta saklanan tum hatiralari duzenler. Bu hatiralari duzenlerken depolanmis hatiralara isaret eden ve bu hatiralara erisimimizi kolaylastirmak ve bunu mumkun kilmak icin dizinler kullanir.
 3. Duygularin Merkezi: Bilincli olarak hissedilmesine ragmen duygularin merkezi bilincli degildir.
 4. Cozulmemis olumsiz duygulara bagli hatiralari bastirir
 5. Duygulati serbest birakmak icin bastirilan hatiralari sunar
 6. Vucudu calistirir ve kontrol eder
 7. Vucudu korur: Bilincalti zihin vucudu korumakla gorevlidir. Yani sokaga cikip bir otobusun onune gecerseniz bilincalti zihniniz geri sicramaniza sebep olacaktir ve guvende olacaksiniz.
 8. Ahlakli bir insan olmak
 9. Yonelmek ve Emirleri takip etmek icin zorlar
 10. Tum algilari kontrol etme ve muhafaza eder
 11. Enerjiyi uretmek, depolamak, dagitmak ve iletmek
 12. Icgudu ve Aliskanlikla tepki verir: Bazi icguduler dogumdan itibaren vardir mesela kac veya savas tepkisi gibi. Aliskanliklar zamnlar gelisir.
 13. Davranislari olusuturken tekrara ihtiyac duyar: Bir davranusu gelistirirken bilincalti zihnin kontrolune girene kadar ona devamli tekrar etmek iyi bir fikirdir. Bilincalti zihin surekli devaml eden bir "simdi" icindedir ve bunun icin bir davranis olusturuken kayda deger tekrar gerektirir.
 14. Devamli daha fazlasini aramak
 15. En az parca sayisiyla en uygun performans: Bilincalti zihin az parcayla da uygun bir sekilde performans gosterecektir. Hatta ne kadar az parca o kadar iyi performans.
 16. Semboliktir: Bilincalti zihin semboliktir. Bircok alanda okur yazardi, yani sembolleri yaratir, kullanir ve onlara tepki verir. Bilincaltinin bize verdigi seylerin cogu semboliktir. Bu onun anlamsiz oldugu anlamina gelmez tam tersine bu semboller yorumlanabilir ve belirgin anlamlari olacaktir.
 17. Az efor sarf etme prensipleri uzerine calisir
 18. Herseyi kisisel olarak Alir
 19. Bir olumsuzlugi isleyemez: Hayatimizda tekrar eden kisir donguleri ile bilincaltimizda bir sorun oldugunu anlayabiliriz. Hayat kalitemizi, mutlulugumuzu arttirmak icin bu korkularla yuzlesmek ve bizi etkileyen bu olumsuz kayitlari notrlestirmek ruhsal anlamda saglikli, mutlu ve doyumlu bir yasam surdurmemizi saglar.
 • Paylaş
Bazı noktaları düzeltmek istedim:
 1. Freud'un bahsettiği kavram "bilinçaltı" değil "bilinçdışı" dır. Benzer gibi görünse de farklı kavramlar bunlar.
 2. Bilinçdışı kavramı psikolojide sık kullanılan bir kavram olarak bilinse de aslında üzerinde pek çok tartışma vardır ve Freud'un anladığı şekilde biliçdışı kavramı pek çok ekol tarafından red edilir.
 3. Beynimizin otomatik olarak yaptığı farkında olmadığımız bazı işlev ve tepkiler vardır. Nefes almaktan, ani durumda irkilmeye, korkmaya kadar. Bu fonksiyonlaı yerine getiriken bilinçli yapmıyor olsak dahi bilindışı/bilinçaltı kavramı bunları kapsamaz. Bunlar organların idaresi gibi beynin otomatik yaptığı şeylerdir, psikoanalitik ekolün bilinçdışı kavramıyla alakası yoktur.
 4. Beynimizin % şu kadarı bilinçdışıdır gibi rakamların bilimsel bir dayanağı yoktur. Beynin bölümlerinin % şu kadarı otomatik işlevleri yerine getiri denebilir belki ancak %... Bilinç dışı %... Bilinç demenin bilimsel bir dayanağı yok.
 5. Kedi size zarar verdiğinde beyniniz bunu genellemesi klasik koşullanma olarak adlandırdığımız bir öğrenme sonucu gerçekleşir. Bilinçdışı kavramı ile alakası yoktur.
 6. Bütün psikolojik sorunların bilinçdışı tarafından ortaya çıkarıldığı düşüncesi freudien açıdan doğrudur ancak diğer pek çok kuram buna karşı çıkacaktır.
 7. Verilen biliçdışı tanımlarında Freud'un "id" olarak tanımladığı arzu ve dürtüler ile hareket eden "yerin" özellikleri de sayılmış. "id" genellikle bilinçdışına itilmiş olsa da id il bilinçdışı aynı kavramlar değildirler.
 8. Travma vb durumlarda bilginin işlenmesi ve bu işlemede ortaya çıkan sorunlar bilişsel psikologlar ve nöropsikologlar tarafından da farklı kuramlar ile açıklanmaktadır. Bu tip durumlarda bilinçdışı ile ilgili açıklamalar eskiye göre daha az tercih edilmektedirler.
 • Paylaş
 • İnce ayrımlar yapmaz.
 • Tekrarlara karşı çok duyarlıdır.
 • Açık ve net anlatımlardan anlar.
 • Her davranışın altında bulunur.
 • Bilinci dengeler.
 • Her zaman geçmişi referans alır.
 • Acelecidir.
 • Yargılamadan kabul eder veya reddeder.
 • Tüm soruların cevabı oradadır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR