Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilinçaltımızda yer alan duygu ve düşünceler neden özellikle zayıf anlarımızda ortaya çıkıyor?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bazı duygu ve düşüncelerin bilinçaltında olduğu düşüncesi genel kabul edilen bir olgu değildir ve kuramdan kurama değişir. Ancak, sanırım kast ettiğiniz şey sizi üzen duygu ve düşüncelerin neden zayıf anınızda daha çok su yüzüne çıktığı.
Hayatımızda olumsuzluklar varken olumsuza daha da çok odaklanırız. Bu aslında bizi tehlikelerden korumak için evrimleşmiş bir özelliktir ve modern düşünce de bu durumu destekler. ( bu nedenle postmodern terapötik yaklaşımlar sorun analizi yapmazlar yani sorunun nedenlerine odaklanmazlar)
Diğer bir açıklama ise zayıf anınızda, size kendinizi zayıf hissetiren olaylar veya durum her ne ise kendiniz ile ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri tetiklediği yönündedir.
Son olarak Freudiyen bir açıdan bakacak olursak: zayıf anınızda bu duygu ve düşüncelerin bilindışınızda kalmasını sağlayan "süperego" zayıflamış olabilir ve bu sebeple de bu düşünceler bilinç seviyesine gelebilir.
  • Paylaş
Bu duygu ve düşünceler ortaya çıkmadan çok daha önce oluşmuştur ve biz bu duyguları kontrol edebildiğimiz sürece bizim istediğimiz şekilde yönlendirebiliriz. Ancak, zayıf anlarımızda kontrolümüzü kaybettiğimizden baskıladığımız duygular o anki duygu yoğunluğumuzla bağlantılı olarak ortaya çıkar.
  • Paylaş
Soru görünce hemen aklıma, bilinçdışı ne zman gün yüzüne çıkar, kontrolsüz vakitlerde(uyku hali gibi),, genelde kontrol ettiğimiz duygu ve düşünceler zayıf anlarımızda (kontrolün de zayıfladığı zamanlar olsa gerek) bu kontrolün azalmasıyla doğru orantılı gün yüzüne çıkıyor olabilir düşüncesi geldi... Sanırım Freudiyen bakışa yakın bi açıklama oldu bu da
  • Paylaş
Vallahi bilmiyorum ama ne çektiysem bilinç altındaki duygulardan çekmişim. Birden bire ortaya çıkıp günümü zehir ediyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

582 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt