Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilinçsiz bitkisel ilaç kullanmak ne tür sorunlara yol açabilir?

Bitkisel Tedavi
Doğal ilaçlar ya da toplum içindeki kullanılan tabiriyle bitki ilaçlarının etken maddeleri birden fazladır. Bitkiyi tek başına ya da bitkinin karışım olarak özünü alıp kullandığınızda birden fazla maddeyi vücudunuza alıyorsunuz. Bu nedenle de o birden fazla maddeyi alırken hem vücudunuzda yaratacağı zehir etkilerini hem de oluşturacağı diğer etkileşimlerini beraber değerlendirmemiz lazım. Bu sebeple bitkisel ürünlerde çeşitli karışımları tatbik etmek ya da önermek oldukça riskli olabilir. Konu hakkında gerçekten ciddi anlamda bilgiye sahip insanların bu önerileri sunması gereklidir.

Son zamanlarda halk arasında oldukça kullanımı artan afrodizyak ve zayıflama tesirli bitkisel ilaçların da son derece tehlikelidir. Bu tür ilaçların satışının medyadan ve web ortamından yetkisi ve bilgisi olmayan kişilerce yapıldığı biliniyor. Bu tür ilaçların içinde bulunan "sibutramin" maddesi öldürücü olabilir. Genel Itibariyle merdiven altı üretim yapılan söz konusu bitkisel ürünlerde sibutramin maddesi kullanılmasına rağmen içerik kısmında buna dair bilgi yer almamaktadır.

Bitkisel ilaçları kullananların doktorların tavsiye ettiği ilaçları kullanmayı bırakması ve bitkisel ilaçların gereğinden fazla kullanılması da tehlikeli olabiliyor. Bazı bitkisel ilaçların fazlasıyla toksik olduğuna dikkat çeken uzmanlar, piyasadaki bitkisel ilaçların çoğunun da diğer ilaçlar gibi testlerden geçirilmediğini hatırlatıyor. Bazı bitkisel ilaçların böbreklere, karaciğere zarar verdiğinin ve diğer ilaçlarla etkileşiminin tehlikeli olduğunun anlaşılması üzerine Avrupa Komisyonu bu ilaçların da diğerleri gibi testlerden geçirilmesi için adımlar atmaya hazırlanıyor.
  • Paylaş
Nasıl bilinçsiz ilaç kullanmak zararlıysa bilinçsiz bitkisel ilaç kullanmak da zararlıdır. Ama bunlar var diye de bitkilerin bilinçli kullanımlarının yararlarını da gözardı etmemek gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

502 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt