Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilindiği gibi her mesleğin bir rahatsızliğı var. Faranjit, ses kısılması, silikozis (kot taşlama hastalığı), fıtık vb. Felsefecilerin meslek hastalığı da delilik midir?

Ben bir çok felsefeci tanıyorum hatta ODTÜ Felsefe bölümünün neredeyse tüm hocalarını tanıyorum. Hiçbir delilik esamesi görmüş değilim. Hastalık sayılmaz ama ortak özelliklerini rahatlık, hayattan keyif alma, mutlu olmak için çok fazla tüketmeye ihtiyaç duymamalarını gösterebilirim. Deli olup da konuştuğu, felsefeden anlamayanlara felsefeymiş gibi gelenler de olabilir tabii. . . Anlattığını anlamadığınız herkes deli değildir bilakis bir çoğu sizden akıllı olduğundan anlamıyorsunuzdur.
  • Paylaş
Değildir. Felsefecilerin diğer mesleklere oranla deliliğe eğilimli olması halk arasındaki yaygın bir mittir. Felsefecilerin hayatına bakıldığında, günlük hayatta gördüğümüzden daha çok delilik görmeyiz ve gördüğümüzde de bunun kişinin mesleği dışında bariz nedenleri olması yaygındır (Felsefecinin savaş döneminde yaşaması gibi).

Hatta, Spinoza gibi kendi toplumundan dışlanmış (ki sıradan bir insanda böyle bir durum ağır psikolojik sorunlar doğurur) biri bile oldukça sağlıklı olabilir.
  • Paylaş
Sesimiz ve boğaz bölgesiyle ilgili hastalıklar, kişinin kendini ifade etmekte zorlanmasıyla ilgilidir.
Meslek hastalığı denilen şeyler kişilerin duygusal sıkışma yaşamasından ibarettir.
Her hastalığın duygusal bir sebebi ve altyapısı vardır.
Duygusal çözülme ve iyileşme olmadan hastalık iyileşmiş sayılmaz. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

104 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt