Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilişim teknolojileri alanında çalışanları tehdit eden sağlık sorunları nelerdir?

Saatlerce bilgisayar başında oturup bir projeye odaklanmak, donanımların içinden çıkamamak gerçekten bilişim sektörü çalışanlarını hem ruhsal hem de fiziksel olarak etkiliyor. Özellikle saatlerce bilgisayar/proje başında oturmak bu hastalıkların tetikçisi sayılıyor:
  • Sürekli bilgisayar başında oturmaktan dolayı en başta Tromboz hastalığı BT çalışanlarında görülüyor. Kanın vücut içinde pıhtılaşması ile felç oluşmasına kadar kötü sonuçlar doğurabilen trombozu engellemek için, masa başından her saat başı mutlaka kalkarak hareket etmek ve en azından kendinize bir bardak su alacak kadar yürüyüş yapmanız gerekiyor.
  • Araştırmalar göre zamanlarını oturarak geçiren insanların kalp rahatsızlıkları yaşamaları ihtimali oldukça fazla. Haftada 23 saat hareketsiz geçirenler ile zamanı 11 saat hareketli geçiren arasında kalp krizi yaşama oranı göre %67 daha fazla. Bunun BT çalışanları için anlamı, istatistiksel olarak kalp rahatsızlıklarının alarm seviyesinde olduğudur. Bu riske karşı her gün bacaklar 15 dk. hareket ettirilebilir, kendinize küçük egzersiz vakitleri ayırabilirsiniz.
  • Bu mesleğe özgü bir hastalık karpal tünel sendromu. Özellikle bilgisayar kullanıcıları arasında yaygın olan bu sorunda bilekten geçen önemli sinirler sürekli fiziksel stres altında sıkışarak zamanla zarar görüyor. Hastalık bir tür yanma veya elinde karıncalanma gibi belirtilerle yavaş yavaş başlıyor ve sonunda şiddetli ağrı ve azalmış bilek hareketliliğine neden oluyor.
  • İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, bilgisayar kullanımı ile depresyon/stres arasında bir ilişki olduğu ortaya koyulmuş. BT çalışanların sık sık maruz kaldığı stresli işler, sosyal çevreden uzak bir yaşam vb. sebepler depresyona neden olabiliyor. Depresyonun önüne geçmek için mesai saatleri dışında mümkün olduğunca internetten uzak durmak gerekiyor.
  • Son olarak gece geç saatlere kadar çalışmanın sonucu uykusuzluk da kayda değer bir rahatsızlık haline geliyor. Ayrıca elektronik cihazlar uyumanıza yardımcı olan melatonin hormonu salgılanmasını etkilediği için uyku problemi çekmenize neden olabiliyor. Buna karşı da yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazları kapatıp kendinizi dinlenmeye almanız öneriliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

871 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları