Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilişsel Terapi nedir? Hangi durumlarda tercih edilebilir?

Bilişsel terapi 'bizi üzen olaylar değil, o olayları nasıl değerlendirdiğimizdir' ilkesinden yola çıkar..  Önceleri yaygın olarak depresyon ve panik bozukluk icin kullanılsa da şimdilerde psikozlara kadar varan bir skalada hemen her türlü bozukluğun tedavisinde kullanılabilmektedir.. 
  • Paylaş
Duyguların düşünceler tarafından belirlendiği varsayımından yola çıkan terapi türüdür. Düşünceler değişirse, duyguların da değişeceğine inanılır.

Bu terapi türünde danışan pasif değildir, kendi değişimini kendisi yaratır. Terapist ise yol gösterici konumundadır. Terapinin temelini, kişinin terapi sonunda kendisini nerede görmek istediği, nelerin değişmesini beklediği oluşturur. Danışanla terapist arasındaki dayanışma, terapiyi pozitif yönde etkiler.

Bilişsel terapi depresyon durumunda tercih edilebilir. Tedavi süreci, depresyon düzeyine göre değişir. 
  • Paylaş
Bilişsel terapi için yapılan düşünceler değişirse,duygularda değişir teoremi  Shad Helmstetter'in şu sözünü hatırlatır.

Beyin sadece en çok söylediğiniz şeye inanır.Ona kendiniz hakkında ne söylerseniz:"onu yaratacaktır." Başka seçeneği yoktur.

Bilişsel terapi günlük yaşamın stres oluşturan alanları için tercih edilebilir.
Stresle başa çıkma, öfke kontrolü, sinirlilik ,aile ve evlilik terapileri, iletişim becerilerini artırmak,sosyal fobi aile ve çevre ilişkileri gibi farklı alanlarda çözüme gitmede yardımcı olabilir.

Bilişsel terapi için kendiniz bir yöntem izlemek isterseniz aşağıdaki kitabı tavsiye edebilirim.

Psikoloji
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

626 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt