Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilim ve teknoloji neden ilerlemek zorundadır?

Not: Lütfen kutupsal yorum yapmayın.Düzenle
Uzun zamandır inploid'e bakamamıştım. Mailimde senin sorunu görünce bir bakayım dedim ama sorunun sonundaki not çok ilginçti. Soruyorsun ama cevabı da kendine göre olsun istiyorsun. Bu tür soru sormak en azından cevap verecek kişiye saygısızlıktır.
Kaldı ki kutupsal yorum yapmayın derken neyi istemediğini de açıkça ifade edememişsin:) Oysa;
Soru sormak sorunun yanıtından çok daha önemlidir. Bir soruyla başlamıştır Felsefe ve yine aynı sorunun cevabını aramaya devam etmektedir. Bunu yaparken eğer sınırları olsaydı hala Felsefe başlamamış olurdu!
  • Paylaş
Doğanın bir kanunudur bu hep ileriye doğru gider. Hiçbirşey geri doğru gitmez. İnsan da doğanın bir canlısı olduğu için istese de istemese de hep ileri gider. Son 5 bin yıla şöyle bir tepeden bakarsanız nasıl ilerlediğini görürsünüz. Bilimi de insan ortaya koyduğuna ve merakı hiç bitmeyeceğine göre bilim ve teknoloji hep ileriye gidecektir.
  • Paylaş
İnsanı diğer memelilerden ayıran özelliği teknoloji üretebilmesidir. Bu durum ateşi kontrol altına alabilmiş ilk insandan bugüne süregelmiştir. Bilim ve teknoloji her zaman önceki buluşların, teknolojilerin geliştirilmesiyle ilerlemiştir. İçgüdüsel olarak teknoloji üretmek zorunda olan insan tabii ki her aşamada bir öncekinden daha gelişmiş bir teknoloji üretecektir. Kaldı ki bütün canlılar gibi insan da yaşayabildiği en uzun ömrü yaşamak ister, tıp alanındaki teknolojiler ve bilimsel araştırmalar da son 200 yıl içinde insan ömrünü iki katından fazlasına çıkartmıştır. Sadece bu bile bilim ve teknolojinin ilerlemesi için yeterli nedendir. Tabii tıp konusu diğer teknolojilerden bağımsız değildir, tüm icatlar birbirlerini uzaktan ya da yakından etkileyecektir. Dolayısıyla en azından daha uzun bir yaşam için bilim ve teknoloji el ele ve her konuda ilerlemek zorundadır.
  • Paylaş
İnsan doğası gereği soru soran ve merak eden bir varlık olduğu için.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

82 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları