Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bina yapımlarında betona alternatif hangi malzemeler kullanılabilir?

Muhakkak mimar arkadaşlarımızın bildiği ve benim bilmediğim bir çok malzeme vardır ama ben aklıma gelenleri sıralayayım. Taşıyıcı karkas için çelik ve ahşap kullanılabilir. Karkasın içine dolgu olarak tuğla, ytong, gazbeton, pvc/aluminyum cephe panelleri, iç duvarlarda OSB levhaları, alçıpan ve daha bir çok malzeme kullanılabilir. Döşemelerde de çelik ve ahşabın yanı sıra bir çok türü de bulunana asmolen denilen beton kirişler arasında tuğla sistemler de kullanılabilir.
  • Paylaş
Teknik olarak şekerden bile taşıyıcı veya dolgu yapabilirsiniz. Binanın ömrü, şekli ve hangi şartlara dayanacağı önemlidir. Ve tabi izin verecek kurumun açık fikirliliği. Karbon fiber biraz daha beklerseniz karbon nanotüp yapı malzemeleri ile de yapabilirsiniz. Seramik prefabirk yapı blokları da çok ilgi çekicidir. Benim favorim 3 kata kadar hafif çelik veya çelik üzeri masif ahşap kaplama ile ahşap konak etkisi vermek. Deney yapılarda canlı ağaçlar bile kullanılmıştır tabi kullanılabilir hale gelmesi 10-15 yıl sürmüş bu binalardan etrafta göremeyeceğimiz açık.
  • Paylaş
Vakumlu beton: Vakum betonu, yerleştirme işleminden hemen sonra beton yüzeyine konulan vakum panelleri ve uygun bir vakum pompası vasıtasıyla karışım suyunun bir kısmının betondan uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Vakum uygulamasıyla, yüzeyden 15-30cm derinlikteki bölgede bulunan suyun yaklaşık 1/3’ü alınabilir. Ancak, yaygın uygulama 15cm derinliğe kadar olan kısımdan karışım suyunun yaklaşık %20’sinin vakumlanarak alınması yönündedir. Vakum betonlarında, suyun bir kısmının alınması nedeniyle, su-çimento oranı azaltıldığından daha yüksek dayanımlar ve dayanıklılık sağlanır. Bu uygulama geniş yüzey alanına sahip, kalınlığı fazla olmayan betonlarda olumlu sonuç verir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

894 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları